Kamp Matı Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kamp yapan arkadaşlar bilirler ki bizim için önemli olan parçalardan biride mat adı verdiğimiz platformlardır. Kampa giderken nasıl çadır, uyku tulumu alıyorsanız unutmadan bu arkadaşı da yanınıza almalısınız. Eğer yoksa hemen bir mat temin etmelisiniz. Şöyle bakmak gerekirse kamp için illa ki uyku tulumu da şart değildir. Montlarla falan yatabilirsiniz fakat konfor işin içine girdiğinde tıpkı uyku tulumu gibi mat de almalısınız. Bu uyuyacağınız uykunun konforunu arttıracaktır. Aynı şekilde ortamdan aldığınız zevki de hat safhalara çıkartacaktır.

Mat Ne İşe Yarar?

Bu sorunun cevabını verecek olursak; aslında üstte yazdığım şeylerden dolayı bir şeyler çıkartabilirsininiz. Mat kullandığımız uyuduğumuz uykunun konforu artar ve daha sağlıklı bir uyku çekmiş oluruz. Zemindeki taş gibi yabancı cisimler vücudumuza batmaz bu sayede sabah uyandığımızda ağrı çekmeden uyanırız. Konforun yanında da vücudunuzu zeminden ayırarak izolasyon görevi yapar ve yerin soğuğunun vücudunuza geçmesini önler.

Peki bu kadar mat’tan bahşetmişken yeni alacak olan arkadaşlar için önerilerde bulunacağım ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazacağım.

Mat Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu başlığa bacak olursak öncelikle kaç çeşit mat vardır bunu bilmek gereklidir bu yüzden mat çeşitlerini sizler için listeliyorum.

  • Köpük Kamp Matları
  • Şişme Kamp Matları
  • Otomatik Şişen Kamp Matları

Gördüğünüz üzere 3 çeşit kamp matı bulunuyor şimdi sırasıyla bunların özelliklerini inceleyelim.

Mat Çeşitleri

Köpük Kamp Matı

Şuanda piyasa en çok bulunan ve en çok kullanan bir mat çeşididir. Polietilen denilen yoğun köpükten oluşan bu matlar genelde bir, bir buçuk santim kalınlığında olmaktadır. Çoğu direkt olarak köpükten oluşsa da bazılarının vücudunuza gelecek tarafında alüminyum bir yüzey olmaktadır. Bu sayede vücudunuzdan çıkan ısıyı yansıtarak tekrardan vücudunuza geri gönderir buda ısı izolasyonunu oldukça verimli hale getirir. Tabii bu özelliklerinin yanında konfor konusuna gelecek olursak pek konforlu oldukları söylenemez hatta piyasada ki en konforsuz matlar bunlardır.

Şişme Kamp Matı

Bunu şişme yataklar gibi düşünebilirsiniz aslında PVC malzemeden üretilmektedir. Çok farklı en ve boy oranı bulunmaktadır zevkinize göre ve bütçenize göre bunlara göz atabilirsiniz. En ve boyun yanında farklı kalınlıkları da bulunmaktadır. Konfor seviyesi oldukça yüksektir, çünkü havanın üzerinde yatıyor olacaksınız ve bu hava önemli derecede ısı izolasyonu görevi görecektir. Aynı zamanda hava sayesinde yere temas etmeyeceksiniz. Fakat bu güzel kısmıydı şimdi ise üzücü kısmına gelelim köpük matlara göre ağırdırlar ve yanınızda pompa ekstra olarak el pompası gezdirmek zorunda kalabilirsiniz.

Otomatik Şişen Kamp Matı

Bu mat türü ise tıpkı yukarıdaki gibi PVC malzemeden üretilen fakat bunun yanına Polyester’de katılan ve Poliüretan ile dolgu yapılarak sertleştirilen bir kamp matıdır. Diğerleri gibi yanınızda pompa gezdirmeniz gerekmemektedir. Matın içerisinde olan bir otomatik şişirme fonksiyonu açıldığında yaklaşık olarak matın %80 gibi bir miktarını şişirir. Geri kalanını ise siz kendiniz şişirebilirsizin çünkü zor olmayacaktır. Konfor seviyeleri çok yüksektir piyasadaki en konforlu matlar bunlardır ve en pahalı olanda yine bunlardır. Eksi yönü ise üstteki gibi ağır olmalarıdır eğer uzun soluklu bir kamp yapacaksanız tercihiniz bu yönde olmalıdır.

Isı İzolasyonu

Şimdi dikkat edilmesi gereken diğer bir şey ise ısı izolasyonu konusundadır. Mat ürünlerinde ısı izolasyonları ‘R’ değeri ile ifade edilir ve bu değer 1 ile 10 arasında olmaktadır. Mat alırken R değeri ne kadar yüksek olursak sizin için o kadar iyi olacaktır.

Sizler için kamp çeşitlerini ve izolasyon konusunu anlattım, sizin için en uygun olanını seçmek artık sizin elinizde kamp matları konusunda artık bir fikriniz oluşmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın