John Perry Barlow Hayatını Kaybetti!

EFF’nin Kurucusu ve Internet Aktivisti JOHN PERRY BARLOW Hayatını Kaybetti!

John Perry Barlow olağanüstü bir geçmişe sahip olan kişilerden biridir.İnternet sivil özgürlüklerin en önemli savunucularından Electronic Frontier Foundation organizasyonunun kurucuları arasında sonsuza kadar hatırlanacak. Eğlence siteleri şuanda minnettar bir şairin ölümünden dolayı yas tutmakta.Politik siteler ise ömür boyu süren bir eylemcinin yasını tutuyor.

EFF’nin yönetici müdürü Cindy John;Barlow’un 70 yaşında hayatını kaybettiğini bir blog yazısında paylaştı ve şunları söyledi.

“İnternetin varlığının ve geliştirilmesinde Barlow’un vizyonu ve liderliğinin olduğu abartmadan hepimiz söyleyebiliriz.O,interneti seslerin susturulduğu yerde bir kitle bulup ve insanların fiziksel temas olmaksızın birbirleriyle bağlantı kurabileceği özgürlüğün bir yeri olarak gördü…”.

John Perry Barlow’u biraz tanıyacak olursak;

 3 Ekim,1947 de ABD’nin Wyoming eyaletinin Sublettle Counry ilçesinde doğdu.Kendisi bir şair ve deneme yazarıydı.Wyoming sığır çiftliğinden emekli oldu.Siber özgürlükler ve politik eylemler ile hem Cumhuriyetçiler’le hem de Demokratlar ile ilişkide oldu.

Ayrıca Grateful Dead isimli rock grubunun eski söz yazarı ve Elektronic Frontier Foundation(Elektronik Sınır Vakfı) – Freedom of the Press Foundation(Basın özgürlüğü vakfı) nın kurucu üyelerinden biridir.Bellow,2013 yılında hayatını kaybeden internetin ve bilginin özgürlüğü için mücadele eden Aaron Swartz’un da orta okulda hayatını değiştiren isimlerden biri olmuştur.

Eğer bu gün bir nebze bile olsa internette özgürce dolaşabiliyorsak John Perry Barlow ve Aaron Swartz’un büyük parmağı vardır…Huzur içinde yatın iki güzel insan…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın