İnsanlık Tarihi Üzerine Bir Film ‘’The Man of Earth’’

İnsanlık Tarihi Üzerine Bir Film ‘’The Man of Earth’’

The Man of Earth Konusu

Yönetmenliği Richard Schenkman’ın yaptığı 2007 yılı yapımı film yayına girdiği ilk tarihten itibaren oldukça ilgi görmüş ve beğeni toplamıştır. Filmin asıl amacı ölümsüz insan mitini sorgulamaktır. Ölümsüz bir insanın varlığı ve bu varlığın hangi kaynaklara dayanabileceği üzerine oldukça etkileyici fikirler taşır. Bu yazıda filmin konusu ve teknik özelliklerinden ziyade içinde geçen fikirlerden birkaç örnek vereceğim.

Bütün filmin sadece bir odada geçer. Üniversite profesörlüğünden ayrılıp taşınmaya karar veren John’un arkadaşları onu uğurlamaya gelir. Bu uğurlama sırasında John hayatıyla ilgili çok ilginç bir bilgiyi arkadaşlarıyla paylaşır. John ölümsüzdür. Yazar ölümsüzlük mitini John’un arkadaşları üzerinden sorgular. Hepsi belli bilim dallarında uzman olan arkadaşları sayesinde senarist biyolojik, antropolojik, dinsel ve tarihsel açıdan ölümsüz insanın varlığını sorguluyor. Merak uyandırıcı noktalar ise ilk baştan itibaren seyirciyi filme bağlıyor.

İlk Resim Çizen İnsana Ne oldu?

Filmdeki ilgi çekici konulardan birine örnek verecek olursak ilk resim çizen insan fikri gösterilebilir. Filme geçen kısa bir diyalog olan bu fikir ilk resim çizen insanın, diğer insanlar tarafından yakıldığı fikrini ortaya koymaktadır. Sadece bu fikirde bile yeniliğin ve bilimin geçirdiği evlerin hepsinde ters tepkiler aldığı söylenebilir.

Dinler Tarihi

Konuşmaların abartıya geçmeden ve gayet sıradan bir şekilde gerçekleştiği filmde duyulan absürt fikirler çokta yadırganmıyor. Tarihteki ünlü kişilerle tanışmasından bahsederek dinler tarihinden birçok konuyu da seyirciyi aktarıyor. Dinlerin arasındaki o ince bağlantıyı çok güzel bir şekilde bağlayarak bu konuda da derin bir düşünceye sizi sevk ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın