İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayvanların Hareketlerinde Değişimler Gözlemlendi

Yeni yapılan bir araştırmaya göre doğal hayatta yaşayan hayvanların davranışları ve fizyolojik yaşantıları değişti. Bunu söyleyebiliyorum çünkü yapılan araştırmada önemli bir faktöre değiniliyor. Fakat bu önemli kısmın iyi yönden mi kötü yönden mi etkili olduğu biraz akıllarda soru yaratmış durumda gibi gözüküyor.

Detaylar

Yapılan çalışmaya göre dünya üzerindeki 62 tür hayvan üzerinde takip ve araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre hayvanların; insanların aktif olduğu gündüz vakitlerinde daha az faaliyete geçtiği ve geceleri ise gündüzlere göre daha etkin oldukları gözlemlenmiş durumda. Berkeley Üniversitesinde çalışan akademisyenlere göre hayvanların kazandığı bu yeni huy yiyecek ve barınak bulmada problemler yaratabilir.

İnsanların hareketleri sonucu hayvanlar kendilerini korumak ve insanlardan kaçmak için huylarını değiştirmeye başladılar. Ki zaten insanoğlu doğaya en çok zarar veren tür olduğu için zaten bunu belgeler ile de ispatlayabiliriz. Sanırım yeniden yeni bir zarara doğru yol alıyoruz. Şuan bu durumun hayvanların üzerinde pek bir etkisi yokmuş gibi gözükse de yaşatacağı biyolojik denge bozukluğu ve doğal denge bozukluğunu saptamak mümkün gözükmüyor.

Biraz Daha Detay

Oluşturulan ekip daha önceden yapılmış 76 araştırmanın verilerini de çözümledi ve hayvanların gündüz uyuma ve gece aktif olma eğilimlerinin 1.36 kat arttığını açıkladılar. Yani bu hesaba göre gecenin %40’ını aktif geçiren bir hayvan artık %54’ünü aktif olarak geçirecek aslında buda gayet büyük bir rakam ortaya çıkartıyor. Yani yapılan araştırmalara göre insanların her sürekli faaliyeti hayvanları giderek karanlığa itiyor ve durum böyle devam ederse hiç istenmeyen sonuçlar doğurabileceği söyleniyor. Bu yüzden araştırmayı yapan araştırma ekibi ilerde oluşabilecek bir sorun ve bozukluk için önlem almak ve koruma programları oluşturmak istiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın