Hava Kirliliği İçin Mücevher Çözümü

Hava kirliliği sayesinde soluduğumuz hava ne yazık ki artık eskisi kadar masum değil. Hava kirliliğinde senin, benim ve herkesin ufacık, minicik değil kocaman bir payım(ız) var. İnsan türünün nüfusunun çok hızlı artması, barınma ihtiyacına karşılık olarak metropol şehirlerin çoğalması ve sanayileşmenin düzensiz(kontrolsüz) olarak yayılması hava kirliğinin başlıca nedenleri arasında.

“Neslimizi devam ettirmek için üreme yelim mi?” , “İş olanakları için büyük şehirlere gitmeyelim mi?” ve “Tüketici toplum için bir şeyler üretmeyelim mi?” bunlar güzel sorular tabii ki sizlere “Evet, hiçbirini yapmayın!” diyemem elbette yapacağız fakat artık bunları bilinçli bir şekilde yapmamız gerekiyor. Çünkü bu hızla tüketmeye ve zarar vermeye devam edersek insan oğlu için yaşayacak bir Dünya kalmayacak.

“Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz. – Paul Ehrlich”

Artık bir şeyler yapmamız gerektiğinin farkına varmalıyız ve somut bir adım atmalıyız. Bu somut adım Hollandalı Bilim İnsanı Daan Roosegaarde tarafından atılmış ve bir şeyler yapmayı başarmış. Başardığı bu şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hava Vakumlayıcı…

Dünyanın geneline baktığımız hava kirliliği alarm seviyesine geçilmesi gerektiren bir hal aldı. Özellikle Çin gibi nüfus yoğunluğunu kontrol etmekte güçlük yaşayan ülkeler, sürdürülebilir ve yenilebilir kent projeleri için arayış ve geliştirme içindeler. Roosegaarde’ın geliştirdiği bu şey ise bir makine hatta o kadar enteresan ki hava kirliliğini mücevhere dönüştürüyor.

Kule benzeri bu makine havayı içerisindeki toz ile birlikte geri emiyor ve daha sonra filtrelenmiş havayı tekrardan dışarıya veriyor. Roosegaarde’ın söylemlerine göre ise bu makine saatte 30.000 metreküpe yakın havayı filtreliyor.

Kickstarter tarafından finanse edilen bu proje, yaklaşık olarak 3 yıl süren araştırma ve geliştirme sürecinden sonra Eylül 2015’de Rotterdam’da sergilendi. Bu proje hava kirliliği ile sorunu çok olan Çin’in ilgisini çekmiş ve Çin Çevre Koruma Bakanlığı’nın çalışmalarıyla 2016 yılında 4 farklı şehre cihaz kurulmuş. Cihazın yeni durağı ise Polonya Kraków’daki Jordana Parkı olacak,  cihaz ise 16 Şubat ile 15 Nisan arası orada olacak.

Roosegaarde projenin Kickstarter sayfasında makine ile ilgili şunları yazmış;

“Kule küçük bir pozitif akım ile şarj edilir ve bir elektrot yardımı ile pozitif iyonları havaya gönderir. Gönderilen bu iyonlar kendilerini hava içerisinde bulunan ince toz parçacıklarına bağlarlar. Negatif yüklü bir yüzey (karşıt yüklü elektrot) ince toz tanelerine yapışmış pozitif iyonları kendine çeker. Normal şartlar altında bize zarar verecek olan bu ince toz parçacıkları kulenin içerisinde iyonlar ile toplanıyor. Daha sonra filtre edilerek hava tekrardan dışarıya salınıyor.”

Toplanıp filtrelenen bu iyonların artıklarıyla makine karbon parçacıkları oluşturuyor ve bunu mücevher parçaları haline getiriyor. Bu küçük taşların oluşumu için 1.000 metreküp havanın filtrelenmesi gerekiyor. Roosegaarde’ın yeni hedefi ise bu makineleri Mexico City, Paris ve Los Angeles’a kurmak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın