Hastalıkları Gözden Tespit Eden Yapay Zeka

Yapay zeka ile alakalı son yazımda yapay zekanın hayatımıza bir çok yerden ve çok fazla şekilde girdiğinden bahsetmiş olmam gerekiyor. Aklınıza gelebilecek her türlü meslek için yapay zeka geliştirilmeye başlandı ki hatta bazıları geliştirildi. Peki bu yapay zekalar tıp alanında neden kullanılmasın ki tabii ki kullanılıyor ve ileride daha niceleri kullanılacak. Tıpkı şimdiki yazımda olduğu gibi sürekli yapay zeka ile alakalı gelişmeler yaşayacağımızı düşünüyorum.

Bu haberimizin konusu yapay zeka ise kişilerin göz resimlerine bakarak uzman doktora ihtiyacı olmadan uyuşturucu ve hastalık taraması yapabilecek. Hatta yeni geliştirilen bu yapay zeka Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin onayını aldıktan sonra doktor yada uzmanlara ihtiyaç duymadan resmi formlar verebilecek seviyeye getirilecek.

IDx-DR Algoritmasını Kullanıyor

IDx-DR algoritmasını kullanan bu yapay zeka hemşire ve doktorların sisteme yükledikleri göz fotoğraflarını tarayarak kişilerin uyuşturucu kullanıp, kullanmadıklarını veya mevcut olan hastalıklarını bir doküman halinde sunabilecek.

Yapay Zeka

Sistem denenirken 900’den fazla göz resmi kullanılmış ve klinik çalışmalarda ise %87’lik bir doğruluk payı ile başarılı olmuş. Yapay zekayı geliştirenler bunun şimdilik yalnızca göz uzmanı olmayan hemşire ve doktorlar tarafından insanlara resmi raporlar vermesini sağlamak amacıyla kullanılacağını düşünüyorlar.

Fakat çoğu ülkede tıpkı mobil alkol kontrolü yapılması gibi mobil olarak uyuşturucu testleri de yapılabilir. Bunu için polislerin kişileri tutup hastaneye götürmelerine gerek kalmaz. Tabii ki bunu bizim düşündüğümüz gibi geliştirenler düşünmüşlerdir sanıyorum. Çünkü “Aklın yolu birdir” atasözünün boşuna söyleneceğini düşünmüyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın