Günlük Hayatta Kullanabileceğiniz 10 Faydalı Bilgi

Bu yazımda günlük hayatımızda kullanabileceğimiz 10 faydalı bilgi yi sizlerle paylaşacağım bunlar kimine göre gereksiz kimine göre faydalı olabilir. Fakat seçtiğim şeyler genelde her eve lazım olan şeyler diyelim.

Şöyle yazacaklarımı bir gözden geçirdim soğan ve sarımsak ile ilgili bir kaç tane bilgi girdiğimi gördüm ki bence yemek yaparken bu iki arkadaşın kokusunun elinize sinmesi, kabuklarının bizi uğraştırması ve ve bizi ağlatması hiç adil değil gibi geldi. Bu yüzden bu yazıdaki genel konumuz soğan ve sarımsak. 😀

Öyleyse geçelim artık şu bilgilere…

1Cevizlerin kabuğunu kırarken içinden cevizi sağlam çıkarmak her zaman dert olmuştur diye düşünüyorum. Bunun pratik çözümü ise şu şekilde ; Cevizleri bir gece boyunca tuzlu su çözeltisinde bekletirseniz kabuklarının kolayca çıkacağını gözlemleyebilirsiniz.

2 – Evet, gelelim ev içerisinde sigara içen arkadaşlarımıza biliyorum sigaraya sahip çıkamıyorsunuz ve halının üzerine düşüveriyor yada tamam hadi suça size atmıyorum sigaranın közü düşmüş olsun. Bu durumda şöyle yapıyoruz ; Halı üzerindeki sigara yanığını zımpara ile dairesel hareketler yaparak bu görüntüden kurtuluyoruz.

3 – Kıyafetlerin yada havluların üzerine sinen o kızartma kokuları… Daha yeni yıkanmış olsada o koku siniyor be abi, at makineye tekrardan. Bu durumdan kurtulalım artık o zaman ? Şöyle kurtuluyoruz ; Kızartma yapacağınız yağın içerisine iki üç dal maydanoz atıyoruz ve artık her şey mükemmel.

4 – Gelelim artık şu soğana ağlatma bizi artık soğan yeter diyerek önlemimizi alıyoruz. Soğan doğrarken ağzınızdan nefes alırsanız veya sakız çiğner iseniz ağlamazsınız işte mutlu son diye buna derim!

5 – Çok önemli bir bilgiyi paylaşıyorum şimdi sizinle bu hayat kurtarır. 😀 Yazı-Tura oyununda sanılan gibi şansınız aslında tam anlamıyla %50 değil. Madeni paranın tura kısmındaki ATATÜRK resmi yazı tarafındaki yazıya göre gramaj olarak daha ağır geliyor ve tura kısmının alt tarafta kalmasına sebep oluyor.(Bakın bu her eve lazım.)

Soğan ve sarımsaklı kısım başlıyor..

6 – Soğan ve sarımsak ile ilgili bir bilgiyi daha sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyorum. 😀 Sloganımız “Artık eller soğan ve sarımsak kokmayacak arkadaş.” çok iddialıyız bu konuda şöyle yapıyorsunuz ; Sarımsak ve soğanı kesmeye başlamadan önce parmaklarınıza limon sürüyorsunuz veyahut limon suyu dökün bu “Limon” arkadaşımız parmaklarda koku kalmasını engelliyor. Limon <3

7 – Sarımsak kabukları…. Soy babacım soy önereceğim yöntem belki eziyet gibi gelebilir ama alıyorsun sarımsakları önüne sonra bir tanede kavanoz buluyorsun başlıyorsun sarımsakların kabuklarını soymaya. Sarımsakları kavanoza doldurduktan sonra üzerine zeytin yağı ekliyorsun ve bitti istediğin zaman çıkar kullan. Bu arada sarımsağın kokusu ve tadı zeytin yağına işleyecektir bu yağı başka yerlerde tat vermek için de kullanabilirsiniz.

8 – Evdeki bantlara gelelim şimdi yapışkanlıklarının ve sağlamlığının daha uzun sürmesini ister misiniz? Kim istemez ki? Bunu için ; Söz konusu bandı kullanmadan önce biraz buzdolabında bekletirseniz daha sağlam ve yapışkanlık konusunda iddialı bir bant ile karşılaşacaksınız.

9 – Evinin mis gibi kokmasını herkes ister gibi geliyor bana bu yüzden şöyle bir şeyden bahsedeceğim; Eğer lambalarınız üzerine abartmayacak şekilde evde kalan kullanmadığınız kokulardan veya vanilya sürerseniz akşam ışığı açtığınızda eviniz mis gibi kokmaya başlayacaktır.

10 – Gelelim son bilgimize ütü yapmak çok sıkıcı ve uzun süren zahmetli bir iş gibi geliyor bana. Bunu hızlandırmak için ütü masasının kılıfının altına alüminyum folyo  serer iseniz ütüden çıkan sıcaklık boşa gitmeyecek ve alüminyumdan geri yansıyacaktır buda işlemi hızlandıracaktır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın