Görme Engelliler İçin Akılllı Gözlük Geliştrildi

Görme engelliler ve Disleksi hastaları için adeta bir umut ışığı olacak gözlük 2012 yılından itibaren geliştiriliyordu. Adı “Oton Glass” olan bu gözlük nihayet bu yıl satışa sunuldu.

Oton Glass Japon bir şirket tarafından geliştirilme altına alınmıştı. Nihayet bu gözlük ile hayatı zorlaşan bu engelli arkadaşlarımızın hayatlı birazda olsa kolaylaşacaktır umarım. Söz konusu akıllı gözlük üzerinde bir kamera ve iki adet kulaklık bulunuyor. Gözlükteki kamera ortamda gördüğü yazıları yakalıyor, inceliyor ve kulaklık yardımıyla kişiye aktarıyor.

Gözlükten daha detaylı şekilde bahsetmem gerekirse, kullanıcı önüne koyulan bir kağıt yada defter gözlükteki kamera tarafından çekiliyor ve Raspberry Pi adı verilen bulut sistemine aktarılıyor. Daha sonra bulut ortamında bulunan bir yapay zeka tarafından bu kelimeler ve metin yorumlanarak ses dosyası haline dönüştürülüyorlar. Bulut ortamındaki ses dosyası gözlüğe tekrar indirilerek kulaklık yardımı ile kullanıcıya dinletiliyor.

Diyelim ki yapay zeka sistemi fotoğrafı çekilen belgeyi veya kelimeleri okuyamadı. Tabii ki bu bir varsayım fakat olabilecek bir şey her yapay zekanın bir kusuru vardır. Çalışanlar tarafından bu metin sesli bir şekilde okunarak kullanıcılara gönderiliyor ve engelli kullanıcıların dinlemesi sağlanıyor. Şuan da yapay zekanın seslendirmesi Google Çeviri ile aynı olsa da ilerleyen zamanlarda bunun düzeleceğini düşünüyorum.

Oton Glass’ın sloganı ise şu şekilde ; “Gelecekte gerçekten de , kelimeleri sese çevirir.” Gözlüklerin fiyatı ise 47 dolar olarak belirlenmiş buda yaklaşık olarak 180TL gibi bir fiyat yapıyor. Bence çok uykun bir fiyat  olarak gözüküyor. Her ne kadar şuan da hala ilkel bir uygulama olarak gözükse de giyilebilir teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya başladık görüşündeyim.

Oton Glass’ı geliştiren Japon firması gözlüğün çalışma yapısıyla alakalı bir video yayımlamışlar. Gözlük ile alakalı anlatacak çok teknik veya çok fazla bilgi yok zaten olması ve anlatılması gereken her şeyi anlattım sizlere.

Oton Glass İle İlgili Japon Firma Tarafından Paylaşılan Video

Bunun dışında geliştirilen bu gözlük ile akalı olarak düşüncelerinizi veya görüşlerinizi aşağıda yorum kısmında belirterek bizimle ve diğer okuyucular ile paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın