Göktürk Filmi Geliyor

Bir çoğumuzun bildiği Dağ film serisi ve Star TV’de çıkan Börü dizi ile çok adlarını duyuran Alper Çağlar, uzun zamandır üzerinde çalıştığı yeni film projesini duyurdu. Türk mitolojisinden esinlenerek hazırlanmaya başlanan bu projede Göktürk’ler kullanılacak. Yapılacak bu film 3 seriden oluşacak ve bu serideki 3 filminde yayınlanma ve tarihleri belli olmuş. Duyuru için için paylaşılan video’da bu tarihler belli edilmiş durumda. Verilen tarihlere bakılırsa çok uzun soluklu bir iş olacağa benziyor.

Film yapılırken dünya çapındaki mitolojik unsurlar düşünülerek esinlenilmiş. Dünya çapında o kadar çok mitoloji, mit, olay ve tanrı var ki bizimde gerçek tarihimiz var. Biliyorsunuz ki tarihin en güçlü kaynağı ve edebi eserleri Türk mitolojisinde bulunuyor fakat bunlar hiçbir zaman kullanılmıyor. Yani tarihimizi ulusal biçimde yayıp gösteremiyoruz. Bu sorunumuzdan yakınan Alper Çağlar uzun süredir düşündüğü ve üzerinde çalıştığı senaristliği ve yapımcılığını yaptığı filmin ilkini 2019 yılında çıkarmayı planlıyor. Çıkacak filmin isimleri ile şu şekilde olacak;

  • İlk Göktürk – 2019 Yılında Çıkacak
  • Kırk Göktürk – 2022 Yılında Çıkacak
  • Son Göktürk – 2025 Yılında Çıkacak

Bildiğiniz üzere son dönemlerde sinema ve oyun sektörü çok önemli bir hal almaya başladı zira o kadar büyük ve önemliler ki ülke ekonomilerine oldukça katkıları bulunuyor. Zaten devlet tarafından da oldukça önemli yatırımlar alabiliyorlar. Yani böyle bir durumdayken tarihimizin gerek kendi vatandaşımıza gösterilmesi gerekse yurt dışında izlettirilmesi çok önemli olacaktır. Filmin isimlendirilmesi ve işleyeceği konuya bakacak olursak, Göktürk devletinin kuruluşunu daha sonra Kürşat ve 40 Çerisini ve son filmde ise Göktürk devletinin yıkılışını anlatacak olabilir diye düşünüyorum.

Alper Çağlar’ın Projeyi Duyurduğu Video

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın