İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GOES-17 Uydusundan Görüntüler

Bulunduğumuz yılın başlarında fırlatılan GOES-17 uydusu, elde ettiği ilk görüntüleri söz konusu görüntülerde yalnızca Dünya görünüyor. GOES-17 elde ettiği bu görüntüleri NASA’ya gönderdi ve NASA’da bu görüntüleri halka açık bir şekilde paylaştı.

GOES-17’yi hatırlamak gerekirse NASA’nın Kennedy Uzay Merkezinden 1 Mart 2018 tarihinde fırlatılmıştı ve amacı hava durumlarını kontrol etmek yani hava durumunu gözlemlemek için gönderilmişti. GOES-17 Uydusu gönderildikten tam 1 ay 20 gün sonra görüntüleri elde edip NASA’ya göndermişti. Şimdi ise NASA bu görüntüleri halka açık olarak paylaşmış bulundu. Gönderilen görüntüler resim değil video halinde gönderilmiş haldeler. GOES-17 Batı Yarım Küre’ye ait görüntüleri Gelişmiş Temel Görüntüleyeci(ABI) kullanarak oluşturmuş halde ve oluşturduğu bu görüntüleri NASA’ya göndermiş. ABI tarafından elde edilen bu görüntüler meterologlar tarafından hava durumu raporları ve  kasırga raporları elde etmek için kullanılıyor. GOES-17 uydusunun detayına daha fazla inecek olursak Dünya yüzeyinden yaklaşık olarak 36 kilometre kadar yukarıda, ekvator çizgisine paralel olarak yörüngede hareket etmektedir.

Görüntüleri ise mavi ve kırmızı renk bantları olarak oluşturuluyor. Bunu amacı toz, pus, duman, bulut, sis, rüzgar ve bitki örtüsünü net olarak görebileceğimiz gözümün alışık olduğu bir görüntü oluşturulmaya çalışıldı.

GOES-17 Uydusundan Gelen Görüntüler

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın