Galata Kulesi’nde Neler Oluyor?

528 yılından beri tarihe tanıklın eden Galata Kulesi yapılan görsel şölen ile yeniden bir şeylere tanıklık etmiş bulundu. Asırlardır ayakta olan hatta yıkılma eşiğine gelip yeniden bakım altına alınarak tarihe şahitlik eden bu koca heybetli Galata Kulesi, İstanbul Gençlik Festivali ile 10 gün boyunca İstanbul’u aydınlattı.

Galata Kulesinin Tarihi

Galata kulesi, Dünyanın en eski kulelerindendir ve 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından deniz feneri olarak inşa ettirilmiştir. 1204 yılında 4. Haçlı Seferinde büyük şekilde tahrip edilmiş ve 1348 yılında Cenevizliler tarafından yığma taş kullanarak ‘İsa Kulesi’ adı ile Galata surlarına dâhil edilmiştir. 1445-1446 yıllarında daha fazla yükseltilmiştir. Kule Türklerin eline geçtiğinde hemen olarak her yüzyıl tamir edilmiş ve yenilenmiştir.

  1. Yüzyılda Kasımpaşa tersanesinde çalıştırılan Hıristiyan savaş esirlerinin barınağı olarak kullanılmıştır. Sultan III.Selim’in izni ile burada müneccim Takyüddin tarafından rasathane kurulmuş ancak bu rasathane 1579 yılında kapatılmıştır.
  2. Yüzyılın ilk yarısında IV. Murat döneminde Hazarfen Ahmet Çelebi, tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak 1638 yılında Galata Kulesinden Üsküdar’a kadar uçmuştur. 1717 tarihinden itibaren kule yangın gözleme yeri olarak kullanılmıştır. III.Selim döneminde çıkan yangın sonucu kulenin büyük bir bölümü yanmıştır. 1965 de başlanan ve 1967’de bitirilen son onarım ile kule bugün ki görünümünü almıştır.

Görsel Şölen

Peki nedir bu görsel şölen? İstanbul Gençlik Festivali doğrultusunda Galata Kulesinin duvarlarında 3B animasyon gösteriler sergilendi. İstanbul’da bulunan Cream Studio, İstanbul Gençlik Festivali doğrultusunda kulenin duvarlarını 10 gün boyunca 3B tekniği ile gece 20.55’den sonra 15 dakikalığına aydınlatmayı başardı.

Galata Kulesi’nde Neler Olduğunu Gösteren Video

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın