Facebook Confim.io’yu Satın Aldı

Geçtiğimiz günlerde Facebook kimlik doğrulama şirketi olan Confirm.io yu satın aldığını duyurdu. Satın alınan Confirm.io şirketi API desteği ile firmalara ve şirketlere kimlik doğrulama olanağı sunuyor. Kimlik doğrulama işlemini devletler tarafından verilen kimlik kartları ve ehliyetler üzerinden de yapabilen Confirm.io girişimi biyometrik doğrulama ve yüz tanımı da yapabiliyor.

Bu satın almaya ilişkin olarak detaylı bir açıklanma yapılmış durumda değil bu yüzden bu satın alma işlemi ne kadar teklifle gerçekleşti bunu bilemiyoruz. Tabii Facebook tarafından bazı bilgiler verildi fakat bunlara yazının ilerleyen kısımlarında değineceğim.

Confirm.io yu yakından tanıyalım.

Confirm.io girişimi 2015 yılında Amerika’da Bostan merkezli olarak Bob Geiman, Ralph Rodriguez ve Walt Doyle tarafından kuruldu kurulduğu günden bu yana $4.000.000(4 milyon dolar)yatırım aldı. Boston merkezli bu girişim 750’den fazla müşteri ve 26 çalışana sahip durumdaydı. Bu girişim ile sizlere verebileceğim bilgi sanırım ki bu kadardı.

Girişimin Facebook tarafından satın alınmasından sonra 26 çalışanı ile birlikte Facebook bünyesi altına girmiş oldu.

Biyometrik doğrulama ve yüz tanımlama…

Biyometrik doğrulama ve yüz tanımlama teknolojilerine sahip olan Confirm.io girişimi Facebook bünyesine girdiğinde güvenlik kısmında ciddi bir rol oynayacak.

Şimdi sizlere Facebook tarafından satın alma işlemine yönelik verilen bazı bilgileri paylaşacağım. Satın alma işlemi ile ilgili olarak Facebook’un yaptığı açıklamaya göre ;

Confirm.io’nun teknolojisinin ve tecrübelerinin topluluklarını korumak adına yapılan çalışmaları desteklemek amacıyla çalışacağını açıkladı.”

Şimdi benim düşünceme gelir isek biyometrik doğrulama ve yüz tanımlama teknolojisine sahip olan bir girişim Facebook tarafından bir çok yerde kullanılabilir. Hepimizin bilgisi üzerine Facebook platformunda alt limit 13 yaş olarak belirtilmiş. Ama ne yazıktır ki etrafımızda bu sınırlamaya uyan kimseyi göremeyiz. Facebook Yardım Merkezinde ise şöyle bir ibare yer alıyor;

Facebook, hesap oluşturabilmek için herkesin en az 13 yaşında olmasını şart koşar (bazı yargı bölgelerinde bu yaş sınırı daha yüksek olabilir). Yanlış bilgilerle hesap oluşturmak koşullarımızın ihlalidir.”

Facebook, Confirm.io girişimini sırf kayıt olma işlemlerini takip etmek amacıyla bile kullanabilir. Bunun yanında hacklenen hesapların geri kurtarılmasında da aynı şekilde Confirm.io girişimini kullanabilir.

Bu arada yazımı bitirmeden önce Facebook platformundaki 13 yaşından küçük bir çocuğun profilinin kapatılması için Facebook’a bildirim gönderebilirsiniz. (Bkz: Yaşı Tutmayan Bir Çocuğu Şikayet Etme)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın