Elon Musk ve SpaceX

Bu yazımızda Elon Musk ve SpaceX den bahsedeceğim öncelikle kim bu Elon Musk bundan bahsedelim daha sonra SpaceX şirketiyle alakalı şeylere sırasıyla değinelim.

Yazının ilk konusu olan Elon Musk kimdir?

Dünyada önemli girişimcilerden biri olarak bilinen Elon Musk 28 Haziran 1971 tarihinde Pretoria, Güney Afrikada doğup büyümüş. Kendi çabalarıyla kod yazmayı öğrenmiş ve 12 yaşına geldiğinde BLASTER adında bir uzay oyunu yapıp $500 karşılığında bir şirkete satmış. 17 Yaşına kadar Güney Afrika da yaşayan Elon Musk’ın şuan ki girişimlerinin arkasındaki vizyon bu yaşlarda bolca okuduğu kitaplardan kaynaklanıyor. Şöyle söylemek gerekirse hafta sonları günde iki kitabı hiç kasmadan rahatlıkla bitirebiliyormuş. Hatta bu durumla alakalı kendisinin şöyle sözleri var;

“Okulun ve komşu okulun kütüphanesindeki kitapların hepsini bitirmiştim, sanırım üçüncü veya dördüncü sınıftaydım. Kütüphaneciyi benim için kitap sipariş etmesi konusunda ikna etmeye çalıştım. Sonra Britannica Ansiklopedisi’ni okumaya başladım. Bu oldukça faydalı olmuştu. Neyi bilmediğiniz hakkında bir fikriniz yok. –Elon Musk ”

Sonrasında ise önce Kanada daha sonra Amerika’ya giden Elon Musk üniversite yıllarında insanlığın geleceğinin İnternet, temiz enerji ve uzay ile ilgili olduğuyla alakalı üç tespit yapıyor. Bundan sonra ise ilk projesi olan internet ile ilgili olan ZİP2(ZipTwo)’yu kuruyor. 1999 Yılında ise bu şirketi $20.000.000(20 milyon dolar) karşılığında satıyor. Bu arada Elon Musk daha 28 yaşında bu yaşta tam tamına 20 milyon doları var. Bir yandan da 1998 yılında PAYPAL adındaki girişimiyle önümüze çıktı gece gündüz bu şirketle uğraşacak büyütmeye çalıştı ve yeni ortaklar aldı yatırımcılar buldu şirket o kadar büyüdü ki 200 ülkede geçerli bir ödeme sistemi ortaya çıkardı.(Maalesef bu 200 ülke içerisinde Türkiye artık yok bu üzücü.  🙁  )

Aradan zaman geçiyor ve şirketi $1.500.000.000(1.5 milyar dolar) karşılığında satıyorlar. Elon Musk’ın eline tam $165.000.000(165milyon dolar) geçiyor kendi birikimini de bunun üzerine koyuyor ve 180milyon doları oluyor.

“Paypal’dan kazandığım 180 milyon doların 100 milyonunu SpaceX’e, 70 milyonunu Tesla’ya ve 10 milyonunu SolarCity’e yatırdım. Kiramı ödemek için yeniden borç almam gerekiyordu. –Elon Musk”

Buraya kadar Elon Musk’ın hayatından SpaceX’e kadar olan kısmı anlattım. Şimdi SpaceX hikayesine geçelim.

SpaceX Macerası ….

SpaceX 2002 yılında Elon Musk tarafından kuruluyor. Merkezi Amerikanın Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan şirketin vizyonu ise Marsı kolonileştirmek. SpaceX’in asıl işi roket teknolojisini ve odaklanmış fırlatma araçları geliştirmek. Elon Musk SpaceX’i kurarken yıllardır yerinde sayan uzay teknolojisinde devrim yaratmak istemiş ve bu yüzden roketleri birden fazla kullanarak maliyetlerini epey azaltmaya odaklanmıştır. Şirket kurulurken bu alanla ilgili bütün kitapları okumuş ve bu alanda bir mühendis kadar bilgili olmuş. Hatta ilk 1.000 şirket çalışanının mülakatlarını şahsen kendisi yapmıştır. İşte SpaceX bu şekilde kurulmuş karşılarına sorunlar çıksa da aşağıda anlatacağım bu sorunları bir şekilde aşmışlar şirket şuan hızla büyümekte.

Elon Musk’ın 60 Minutes adlı programından bazı kesitler var bunları sizinle paylaşıyorum. Bu video SpaceX’de karşılaşılan sorunları ve birazda motivasyon içerir.

Bu kısımda da National Geographic Türkiye tarafından paylaşılan SpaceX Tarih Yazıyor | Mars adlı video var. Bu videoyu izlerken Elon Musk’ın yüz mimiklerine bakarsanız bu işi ne kadar çok önemsediğini görebilirebilirsiniz.

2 Comments

Bir yanıt bırakın