Elon Musk Trafiğe El Attı!

Elon Musk yolda ilerlerken trafikte sıkılmasından dolayı kurduğu The Boring Company geçtiğimiz pazartesi gecesi Kalifornia eyaletinde bulunan Culver şehri belediye meclisine yeni bir tünel planı sundu. Yapılması planlanan bu tünel Kalifornia eyaletinde bulunan Hawthorne’dan yani SpaceX’in merkez binasının(kalbinin) olduğu yerden başlayarak batı Los Angales’a doğru yaklaşık olarak 10.5Km ilerleyecek. Yapılacak olan bu tünelin Culver şehrinin altından geçmesi ve yeryüzündeki trafiği ciddi oranda azaltacağı öngörülüyor.

Boring şirketi bu plan için gerekli hazırlıkları yani tüneli kazacak olan aracın yapımını tamamlamış durumda olmalı ki gerekli mercilere başvuruyor. Wired dergisine göre şirket başvurduğu çoğu yerden olumlu sinyaller almış gibi gözüküyor. Boring şirketinin yapacağı bu tünel devasa büyüklükte olacak ve yeryüzünde trafiği azaltacak. Bunun yanında yapılacak tünelin içerisinde araçları taşıması için palet sistemi kullanılacağı bütün odakları üzerine çekiyor.

Yapılacak bu tüneldeki paletlerin üzerine araçların oturtulacağı ve bu paletlerin ise saatte 250Km hızla yol alacağı fikri ise projenin onaylanması safhasında oldukça etkili bir etken gibi duruyor.

Bu durumdan dolay şehir belediye yetkilileri bu fikre oldukça sıcak bakıyor çünkü 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre Los Angeles dünyanın en kötü trafiğine sahip olan şehir olarak Miami’den sonra gösterilmişti.

Elon Musk şirketi kurarken ki vizyonu trafiği yer altına almaktı ki bunu kararlı bir şekilde gerçekleştirmeye devam ediyor gibi duruyor. Boring Şirketinin vizyonuna göre;

“ Yolların 3B olması öngörülüyor yani ya uçan arabalar yada tüneller olmalıymış. Uçan araçların aksine tüneller hava koşullarına dayanıklı ve somutturlar ayrıca yolda yürürken kafanıza uçan bir araba düşmez. Geniş bir tünel ağı ne kadar derin olursa ve ne kadar büyürse trafik olanağını o kadar azaltır. Boring Şirketinin amacı ise bu tünelleri çoğaltarak trafik sorununu ortadan kaldırmaktır.”

Hep iyi düşünceler yok tabii ki…

Şehrin trafik sıkıntılarına yönelik yapılan çalışmalara ayrıcalıklı bir ilgi olsa da Boring şirketinin bu projesine dair ciddi şüphelerde var. Amerikan yayın organı Bloomberg tarafından yapılan habere göre;

Geçtiğimiz pazartesi günü toplanan konseyde bir temsilci Elon Musk’ın şirketini  “Para kazanma aldatmaları yapan sermaye şirketi.” olarak nitelendirdiği bildirildi. Bu projelerinde Elon Musk tarafından finanse edildiğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın