EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır? EFT Hakkında Herşey

EFT Nedir?

EFT Nedir? EFT, bir banka hesabından başka bir banka hesabına yapılan para transferidir. İki farklı banka ile yapılan bu transferde belli koşullar ile para gönderimi yapılabilir. EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferidir.

EFT ile Havale arasındaki farklar

EFT iki farklı banka arasında yapılan para transferi iken Havale ise aynı banka üzerinde farklı hesaplar farklı kişiler ile yapılan para transferidir.

EFT Saat Kaça Kadar? EFT Saatleri

Ortalama olarak bakacak olursak tüm bankaların neredeyse aynı saatler arasında EFT yapılabilir. Sabah saat 09:00 ile akşam 17:00 arasında EFT yapılabilir. Bazı bankalarda bu saatler 17:20’ye kadar sürebilmektedir.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bu saatler dışında EFT yaparsanız ertesi günün iş başında işlem görür. Yani diyelim ki gece EFT için mobil bankacılık sistemine girdiniz EFT işlemini yaptığınızda sıraya alır ve ertesi gün yani sabah 09:00 da EFT işleminiz gerçekleşir ve paranız gönderdiğiniz hesaba ulaşır.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT yapmanın 2 farklı yöntemi vardır. Girdiğiniz internet şubesi veya mobil bankacılıkta İBAN ve Hesap Numarası olarak 2 farklı şekilde EFT yapabilirsiniz. Bankanıza ait internet şubesine girdikten sonra Para Aktarma > EFT seçerek bu işlemi yapabilirsiniz. Ziraat bankasında Başka Banka Hesabına seçerek bu işlemi yapabilirsiniz.

EFT Ücretleri

Eğer farklı bir bankaya para transferi yapmak isterseniz işlem ücreti alınır. 2018 EFT Ücretleri hakkında haberler gündemde fakat kesinleşen birşey yok. Ortalama olarak bakacak olursak 4,5TL EFT Ücreti alınabilir. Havale’de işlem ücreti yoktur.

EFT İçin Hangi Bilgiler Gerekli

İBAN ile EFT Yapmak isterseniz;eft-nasıl yapılır

  • Alıcının Adı Soyadı
  • Alıcının 26 haneli TR ile başlayan İBAN numarası

Hesap No ile EFT Yapmak isterseniz;

  • Alıcı Banka Adı
  • Alıcı Adı Soyadı
  • Alıcı Şube Adı/Kodu/HesapNo

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın