Domain ne zaman düşer?

Domain ne zaman düşer?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Domain Süresi Bittikten Ne kadar süre sonra alınabilir? Sorusunun yanıtını vermeye çalışacağım. Bildiğiniz gibi domain siteismi.com şekildedir. Çok fazla uzantı çeşidi vardır. Eskiden uzantıların belli bir alanları olsa da şimdi her uzantı ile her işi yapabilir haldeyiz. Domainler 1 ile 10 yıl arasında kayıt işlemi yaptırılmakta. Peki 1 yıllık kayıt bittiğinde domaine ne olur? Bu domaini başka bir kişi tekrar nasıl kayıt ettirebilir?

Domain süresi bittikten sonra yenileme işlemi sahibi tarafından yapılmazsa düşme sürecine girer. Düşme süresi 80 gün olarak biliyoruz. Hiç domain bulup takip ederek bu güne dikkat etmediğim için çoğu yerde görebileceğiniz 80 gündür. 70 gün sonucunda bekleme süresine girer bu bekleme süreside 15 gün kadar firmadan firmada bu süre artabilir. Domain sahibi bu süre içinde tekrar kaydını oluşturabilir. Ama sahibi değilseniz ve domainin düşmesini bekliyorsanız bu sürenin bitmesini beklemeniz gerekmektedir.

Silinme Süreci: Tüm evreler tamamlandıktan sonra silme sürecine girer ve bu sürede 5 gündür. Son 5 gün içinde domain sahibi tekrar kaydını oluşturma hakkını kaybetmiştir. 5 gün sonucunda domaini tekrar alabilir veya başka biri tarafından alınmak üzere boşa çıkabilir.

Yazıyı kısa ve anlaşılabilir tutmak için biraz atlamış oldum. Kısaca bir evreleri özetlemek istedim.

  • On-Hold Status – Bekleme Süreci  – 45 gün sürer
  • Redemption Period – Kurtarma Süreci -30 gün sürer
  • Pending Delete – Silinme Süreci – 5 Gün sürer

Domain 1 yıllık süresi bittikten sonra toplamda 80 gün içinde bir başkası tarafından alınabilir duruma gelmektedir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın