Doğu Ekspresi Yolculuğu – Doğu Ekspresi Hakkında Her şey!

  Doğu Ekspresi Macerası ve Gezi Hakkında Önemli Bilgiler

Doğrusunu söylemek gerekirse doğu ekspresi treninin varlığını geçen sene öğrendim. Küçük yaşlardan beri ilgim olmasına rağmen Türkiye’de bir gün süren bir tren hattının olduğunu düşünmemiştim. Öğrenir öğrenmez hakkında araştırmalar yaptım ve ilk fırsata bileti aldım. Bu yazımızda size Doğu Ekspresi Yolcuğu hakkında bilgi verip, Doğu Ekspresine nasıl gidilir? Doğu Ekspresi Yolculuğuna Giderken Ne Alınır – Doğu Ekspresi Nereden Geçer gibi konuları anlatacağım.

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki kesinlikle harika bir hafta sonu tatil fırsatı. Yolculuk sırasında çok güzel bir Türkiye manzarası eşliğinde dinlenip, trenin şehirlerin ve doğanın içinden geçmesinin keyfini çıkarıyorsunuz.  Ben yolculuğumu biraz daha uzatarak gidiş ve dönüşü trenle yaptım. Eğer hafta sonuna sığdırmak isterseniz gidişinizi uçakla dönüşünüzü trenle yapabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Trende İlk Gün

Tren biletimizi akşam 6 da Ankara’dan kalkacak şekilde aldığımız için erkenden yola çıktık. Çok fazla bir vaktimiz yoktu ve açıkçası trene ucu ucuna yetişmiştik. Yolculuk sırasında trende yemek istemediğimiz için yanımızda kendi kamp tüpümüz ve küçük su ısıtıcısı getirmiştir. Ama yemek malzemelerini alacak vaktimiz yoktu son anda Ankara’dan bir arkadaşımızın yardımıyla elimize geçti. Tren içerisinde kamp tüpü kullanmanızı sorun etmiyorlar ama su ısıtıcısını odanın değil tuvaletin prizinde çalıştırmanız gerekir. Ayrıca olabildiğince su almanızı tavsiye ederim çünkü trenler sadece büyük şehirlerde on dakika bekliyor, yine de treni kaçır riski almak istemezsiniz.

dogu ekspresi kars yolculuğu
dogu ekspresi kars yolculuğu

 Doğu Ekspresi Yolcuğuna Giderken Ne Alınır?

Biz kamp ekipmanlarımızı da yanımızda götürmek istediğimiz için dört kişilik odayı iki kişi aldık. Bunu yaparken eğer yüksek ücretler ödemek istemiyorsanız doğu ekspresi biletleri için şunu diyebiliriz. İki kendiniz ve iki tane de çocuk bileti kestirebilirsiniz. Çocukların gelmemesi durumunda oraya kimse yerleşemeyeceği için oda size kalmış oluyor.

Neyse trene binmeden önce herkes gibi doğu ekspresi tabelasını elimize alıp bol bol fotoğraf çektirdik. Yolculuk edeceğimiz odayı bulduğumuzda tren hareket etmeye başlamıştı. Hemen yerime oturup heyecanla dışarıyı izlemeye başladım. Ne yazık ki akşam vakti olduğu için pek bir manzara yoktu. Ama yine de çocukluk hayalime kavuşmuştum. Önümde uzun bir tren yolculuğu, okuyabileceğim kitaplar, salıncak yapabileceğim ipler ve yazabileceğim defterim vardı. Bu görüntü bile gerçekten paha biçilemezdi. Tren sadece mekanın değil aynı zaman da içinde de bir yolculuk yapmamızı sağlıyordu. Hemen tüpe bir çay koyup bir sigara yakmıştım. Anın tadını çıkarmam gerekiyordu. Ve evet kendi odanızda sigara içmekte serbestsiniz. Kapınız kapalı olduğu sürece kimse karışmıyor. Ayrıca kapılar perdeyle örtülebiliyor. Ardından tren görevlisi çarşaf ve kılıflarımızı bıraktı. Oldukça cana yakın ve yardım severdiler. Çarşafların temiz olduğunu söyleyebilirim ama kendi kılıfınızı getirmenizi daha sağlıklı olacaktır keza ben öyle yaptım.

dogu ekspresi yataklı oda

Doğu Ekspresi Trende İkinci Gün

Bütün gece hiç tahmin etmediğim şekilde rahat uyumuştum. Tren sesi sizi rahatsız edecek düzeyde değil. Pencereniz kapalı olduğunda neredeyse duyulmuyor. Ayrıca sıcaklığı da siz ayarlıyorsunuz bu yüzden endişelenmenize gerek yok. Kışın dahi pencere açık bir şekilde seyahat edecek kadar sıcak oluyor. Sabah kalktığımda ilk işim pencereden dogu ekspresi manzarasıdışarıyı izlemek oldu. O kadar çok hoşuma gitmiş ki uzun bir süre farkında olmadan akıp giden manzarayı izlemişim. İnanın bu manzara tahmininizden çok daha güzel. Kendim tren boyunca yapacak bir sürü şey getirmiş olmama rağmen neredeyse 27 saat boyunca gözümü pencereden alamadım. Normalde tren ulaşım süresi 25 saat ama trende bir arıza nedeniyle rötar yaptı. Bunun için üzülmedim tabii ki treni tanımak ve tadını çıkarmak için iki saatim daha oldu. Kahvaltılarımızı marketten aldığımız küçük kahvaltılıklarla yaptıktan sonra tren içindeki insanlarla tanışmaya başladık. Kars, Erzurum, Sivas gibi çok farklı şehirlere uğradığı için trenin yolcularının Türkiye’nin her yerindendi. Bu şekilde birçok farklı kültürü de tanıma fırsatı yakaladım.

Doğu Ekspresi Nereden Geçer

Doğu Ekspresi Ankara’dan kalkar ve Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum‘dan geçip Kars‘da son bulur.

Doğu Ekspresi Yolculuğu Bilet Fiyatları Nedir?

Fiyatlar Ankara’dan kalkış fiyatlarıdır.

Bilet ücretleri seçiminize göre değişiyor. 60 Yaş üstü yaşlılara, çocuklara ve öğretmenlere özel yüzdelik indirim uygulanıyor.

  • Pulman (Koltuk) 47TL
  • Örtülü Kuşet (Açılır-kapanır yatak) 61TL
  • Yataklı 96TL

Doğu Ekspresi Yolcuğu Ne Kadar Sürüyor?

Doğu Ekspresi Treni Ankara’dan kalkıp 24 saat sonunda Kars’da son bulur. Tren Ankara’dan her gün 18:00’da kalkarak Kars’a 18:30-40 gibi ulaşmaktadır. Bazen tren rötar yapmaktadır ve bazen 1-2 saat gecikmeler olabilmektedir.

dogu ekspresi yol haritası

Açıkçası ilk başta bu kadar uzun bir tren yolculuğu hakkında tereddütlerim olsa da çok memnun kaldım. Öyle ki kıştan önce yaptığım bu yolculuğu bu aylarda tekrar yapacağım. Siz de doğunun mistik ruhunu merak ediyorsanız kesinlikle bu yolculuğu yapmalısınız.

Tavsiye vermek gerekirse sabah saatlerinde uyanarak manzarayı değerlendirmeniz olacaktır.

Yazımız hakkında yorum yaparsanız mutlu oluruz. Resimler internetten alıntıdır…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın