Doctor Who İzlenir Mi?

Doctor Who İzlenir Mi?

Yabancı dizi takipçilerinin hemen hemen hepsinin aklına ara sıra takılan bir soru “Doctor Who‘ yu izlemeli miyim?” Dizinin uzun sezonları genelde göz korkutsa da bu sorunun cevabı “evet” olmalı. Neden evet olmalı konusuna gelirsek..

Öncelikle dizinin içeriğinden bahsetmek gerekecek sanırım. Dizi daha çok bilim kurgu dizisi olmakla beraber hemen hemen her türden parçalar içeriyor. Bir zaman lordu olan ve kendisine doktor diyen karakterin farklı yol arkadaşları ile zamanda yaptığı yolculukları oldukça akıcı bir biçimde ele alıyor diyebiliriz. Öyle ki izlerken kendinizi kimi zaman geçmişte bir çiftlikte, kimi zamansa gelecekte bir uzay gemisinde buluyorsunuz. Şimdi biraz daha detaya girersek; Zaman lordu kavramı dizinin klasik seri olarak adlandırılan 1960lı yıllarda yayınlanmış versiyonda ortaya atılmış bir kavram. Dizinin ilk doktorunun başına gelen bir hastalık sonucu diziye devam edemeyecek olmasıyla beraber ortaya çıkan bu kavram bir canlı türü olarak karşımıza çıkıyor. İki kalbe sahip olan bu varlık rejenerasyon yeteneği ile yeni bir bedende hayat bulabiliyor. Tabii ki bunun da bir gerçekleşme koşulu var. Buna ölümle yüz yüze gelmek diyebiliriz. Daha basit ifade edecek olursak rejenerasyon ile birçok farklı oyuncuyu doktor rolünde görüyoruz. Klasik serinin bitirilmiş olmasina rağmen dizi günümüze yakın bir tarihte modern seri olarak kaldığı yerden devam ediyor.

doctor who

Doctor Who Oyuncular

Biraz da oyunculardan bahsedelim. Modern serinin  ilk doktoru, 9.doktor, Christopher Eccleston yalnızca bir sezon dizide yer alsa bile kendine hayran bırakmayı başarıyor. Kendisi dizide sürekli kullandığı ‘fantastic’ kelimesi ile adeta bütünleşmiş bir halde. Yol arkadaşı Rose Tyler (Billie Piper) ile Rose’un çalıştığı mağazada yaşanan doğaüstü bir olay sonucu tanışarak onu TARDIS ile ufak bir yolculuğa çıkarması ile asıl dizi başlar. Hemen adı geçmişken şu TARDIS’ten bahsedelim. İçi dışından büyük olarak anılan bir uzay gemisidir kendisi. Doktor’un en eski zamanlardan beri yolculuğunu gerçekleştirdiği gemidir. Bunun yanında Rose’un yakın arkadaşı Mickey ve Rose’un annesi karakterlerine de sık sık rastlıyoruz. Ne yazık ki ilk sezonun sonunda Christopher’a veda ediyoruz.

Bunun ardından yeni bir doktor rolü devralıyor ve bu doktorun gönlümüzü kazanması hiç de zor olmuyor. Kısacası yeni doktorumuz olan David Tennant hiç de Christopher ı aratmıyor. David’i 10.doktor rolünde 3 sezon boyunca izliyoruz. İlk sezonunda Rose karakteri ile devam da etse Doomsday isimli bölümle ikisinin yolları ayrılıyor. İkinci sezonunda Martha Jones, üçüncü sezonunda ise Donna Noble isimli yol arkadaşları ile devam ediyor. David’in üçüncü sezonu olmakta beraber dizinin dördüncü sezonu olan sezonda upuzun bölümler boyunca göreceğimiz River Song karakteri ile tanışıyoruz. Bununla ilgili tek söyleyeceğim şey David’den sonraki iki doktor da dahil olmak üzere koskoca 3 doktorun sürekli karşılaşacağı önemli bir karakterdir kendisi.

 

 

David’in diziden ayrılması ile Matt Smitt 11.doktor olarak diziye dahil oluyor. Yeni bir doktor, yeni bir yol arkadaşı ile 5.sezonla bambaşka bir dizi olarak karşılaşıyoruz bu diziyle. Yeni yol arkadaşı Amy Pond’u (Karen Gillan) “bekleyen kız” unvanı ile tanıyacağız. Gerçek anlamda doktoru yıllar boyunca beklemiş bir karakter olmakla beraber dizi içinde çoğu bölümde de aynı şeyi tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalıyor. Amy’nin nişanlısı Rory karakterinin de diziye dahil olması cok uzun sürmüyor. İki sezonu bu karakterlerle izledikten sonra Amy’nin rolünü Clara Oswald (Jenna Coleman) alıyor. Zaten Amy ile geçen yolculuklar sırasında sürekli Clara ile karşılaştığımızdan dolayı yabancılık çekmiyoruz. Malesef Clara ile Matt’i bir sezon izledikten sonra Peter Capaldi doktor rolünü alıyor. Peter diğer doktorlara oranla yaşlı olmasına rağmen asla bunu hissettirmeyecek kadar genç ruhlu bir karakter. Clara ile ikisinin maceralı gerçekten izlemeye değer. Clara ile iki sezon geçiren doktor Clara ‘ya çok geçmeden veda etmek zorunda kalıyor. Yeni yol arkadaşı Bill ile sadece bir sezon yayınlanmıştır. Bu sezonun sonunda doctor who tarihinde bir ilk yaşanır ve ilk doktor kadın meydana gelir. Henüz yeni doktorun sezonu yayınlanmamış da olsa hayranlarını merak içinde bırakıyor. Kısaca dizinin içeriğine değindikten sonra meşhur uzaylılarımıza değinelim.

Bunların ilki, Dalekler. Doktor’un en büyük düşmanlarından biri olan bu ırk klasik seriden beri karşımıza çıkıyor. Bunları Cyberman’ler takip ediyor. İnsanları insan yapan duygularını alarak hissis robotlar üretme amacı ile hareket eden bu ırkla sık sık denk geliyoruz. Ne yazık ki bahsetmiş olduğum doomsday bölümünde bizi oldukça üzecekler kendileri.

Bir diğer ırk ise Weeping Angels. Kendilerini “don’t blink” kavramı ile bütünleştirecegiz. Bunun sebebi ise ufak bir göz kırpması ile yer değiştirebiliyor olmaları. İnsanlara dokundukları zaman onları geçmişte rastgele bir tarihe göndermeleri ile biliniyorlar. Öyle ki Amy ve Rory karakterine veda etmemize sebep olacak şey de kendileridir.

Bunların yanında çok bir numaraları olmasa da Shitheen, Sontaran, Ood, Vashta Nerada, Judoon, Hath, Prisoner zero ve benzeri birçok ırk dizide yer alıyor. Tabii ki tüm bunları öğrenmek ancak diziyi izlemekle mümkün olacak. Galiba en başta sorduğum sorunun cevabını da böylece vermiş oldum. Hadi, diziyi izlemek için hiç vakit kaybetmeyin. Kesinlikle izlediğinize değecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın