Diyette Ne Yenir? | Diyette Ne Yenmeli?

Yaz aylarına girdik sayılır ardık yaz yağmurları yağmaya başladı ve yaz günlerine herkes fazla kilolarını vererek girmek ister ve bunun için çoğu insan diyet yapar. Birçoğu ise spor salonlarına giderek Fitness vb. gibi sporlar ile uğraşırlar. Bu yazımda sizlere Diyette Ne Yenir?, Diyet Yaparken Ne Yenmeli?, Diyet Yaparken Ne Yenir? Sorulara cevap vermek için bir yazı hazırladım. Diyete başlamadan önce hangi besinlerin kilo anlamında etki yarattığını bilmek ve anlamak gerekir. Bunu yanında hangi besinin nasıl tüketildiği de önemli bir faktördür.

Diyete başlamadan önce önemli bir faktör olan hareket edip etmediğiniz, eğer yemek yiyip oturan ve fazla hareket etmeyen biriyseniz almanız gereken kalori az olacaktır. Fakat çok hareketliyseniz, ya da çok hareket gerektiren şeyler yapıyorsanız almanız gereken kalori miktarı artacaktır. Ayrıca önemli bir noktada diyete başlamadan önce kan değerlerinizi ölçtürmeli ve alerjiniz olan besinleri belirlemelisiniz. Öncelikle işe kalorinizi hesaplamakla başlayalım.

Günlük Kalori İhtiyacımı Nasıl Hesaplarım?

Aşağıdaki aracı kullanarak günlük kalori hesabınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 

Diyet Yaparken Ekmek Yenmeli mi?

Biliyoruz ki Türk toplumunun kuşkusuz en çok tükettiği besindir.  Ekmeğin karbonhidrat değeri oldukça yüksek olduğu için aşırı tüketiminde hızlı kilo alma görülmektedir. Beyaz ekmek ise özellikle kan şekerini çok yükselttiği için oldukça zararlıdır. Ayrıca diyabete yol açan beyaz ekmek vücutta bölgesel yağlanmaya neden olmaktadır. Diyet yaparken az miktarda esmer ekmek tüketilebilmektedir.

Diyet Yaparken Meyve Yenmeli Mi?

Toplum olarak en çok tükettiğimiz şeyler arasında gelen meyveler ise içerisindeki doğal şekerler için elbette tüketilmelidir fakat her şey yeterinde ve zamanında olmalıdır. Burada Meyveler Ne Zaman Yenmelidir? Sorusu hayat bulabilir. Bu durumda sık yapılan hatalardan vazgeçmemiz gerekiyor örneğin yemekten hemen sonra meyve tüketmek hızlı kilo alımına neden olmaktadır. Meyveler yemekten sonra değil ara öğün olarak tüketilmelidir ve şeker miktarı az olan erik vb. gibi ekşi meyveler tüketilmelidir. Muz, incir ve kavun gibi glisemik indeksi yüksek olan meyveler diyet yapılırken tüketilmemelidir.

Diyet Yaparken Tatlı Tüketilmesi Doğru Mu?

Diyet yaparken uzak durmanız gereken en önemli şey şeker oluyor bu yüzden kesinlikle tatlının yanından bile geçmemelisiniz.

Diyet Yaparken Et Tüketilebilir Mi?

Kırmızı et kuşkusuz diyetin olmazsa olmazlarındandır ve mutlaka tüketilmelidir. Ancak pişirilirken yağda kızartılmamalı fırında yağsız ve tuzsuz şekilde yapılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın