Diş Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük yaşantımızda dişlerimiz oldukça ön plandadır. Bu yüzden diş hastalıkları yaşantımızda öz güvenimizi ve diğer insanlarla olan ilişkimizi oldukça etkiler. En önemlisi ise hayatımızda içimizden geldiği gibi gülmemize engel olur.

Diş eti hastalıklar ve diş çürükleri aslında birkaç temizlik yönteminin sürekli uygulanmasıyla engellenebilir. Diş bakımı hem öz güvenimiz hem de kendi sağlığımız için oldukça önemlidir. Başlangıçta size bir etkisi olmayan diş hastalıklarının ileriki zamanlarda önemli sağlık sorunları oluşturur. Özellikle diş ağrısı sosyal yaşantınızı önemli düzeyde etkiler ve size oldukça acı verebilir. İleriye dönük bu hastalıklar diş kaybına ve dişte bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Ağız Bakımı Düzeni

 Diş hekimleri ağız bakımının en önemli unsurunun düzenli temizlenmesi olduğunu vurgulamaktadır. Özellikle bir tanesi akşam yatmadan hemen önce olmak üzere dişlerin günde en az bir kere fırçalanması gerekir. Fırçalandıktan sonra ise diş ipi ile temizlenmesi önemlidir. Ayrıca günde bir kere akşam yatmadan önce ağız bakım suyunu kullanmakta önemlidir. Diş konusunda bilinmeyen bir diğer unsursa dişlerimizi fırçalarken dilimizi de fırçalamamız gerektiğidir. Çünkü bazı bakteriler sadece diş üzerinde değil dilimizde de bulunurlar ve aynı şekilde ağza zarar verebilirler.

Günlük Hayatta Dikkat

Gün içerisinde uymamız gereken önemli konuların başında ise her yemekten sonra ağızın çalkalanması gerektiğidir. Ayrıca mümkün olduğunda tatlı ve kurabiye yedikten sonra diş fırçalanmalı ve çalkalanmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın