İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Her insanın hayatında bir defa da olsa yaşadığı yoğun trajedi ve acı içeren bir olaydır diyebilirim. Hal böyle olunca bununla alakalı olarak bir yazı yazmak istedim çünkü nerdeyse herkesin başına gelen bir şeyin tedavisi de olmalı yani bunu atlatmanın yolları olmalıdır. O zaman öncelikle bu can sıkan arkadaş neden oluşur yani Diş Ağrıları Neden Oluşur? Başlığını inceleyelim. Daha sonra ise buna çözüm bulalım. Bu çözüm doğrultusunda sizlerde oluşacak diş ağrılarınız için uygulayabilirsiniz.

Diş Ağrıları Neden Oluşurlar?

Diş ağrılarının sebepleri aslında çok geniş çürükten dolayı olabilir, apse den dolayı olabilir, yeni diş çıkarımı olabilir, diş kırığı olabilir bunlar daha arttırabilir fakat biz genel olarak şöyle bir bakalım. Şimdi sizlere bir liste vereceğim ve bu listede diş ağrıları neden oluşur buna bakacağız.

 • Çürük,
 • İki diş arasına sıkışan besinin yaptığı basınç,
 • Diş eti hastalıkları,
 • Dişte oluşan çatlaklar,
 • Diş etinin çekilmesi ile kökün açığa çıkması,
 • Diş minesinde meydana gelen aşınmalar,
 • Sinüzit diş ağrısının sebeplerinden olabilir.

Fakat en çok karşılaşılan diş ağrısı ağız hijyeninin eksik yapılmasından kaynaklı çürüklerden oluşmaktadır. Diş çürüğü artınca dişlerin içindeki sinirlere ulaşır ve buda ağrı yapar. Hatta bilirsiniz ki diş ağrısı çok kötüdür, en kötü ağrılardan birisidir diyebilirim. Beyne yakın bir merkez olduğu içinde oldukça etkili ağrılar yaratmaktadır.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer çürükten kaynaklı bir ağrı ise bu raddeye kadar geç kalmış olduğunuz şeyi artık yapmanızın zamanı geldi. Dişlerinizi fırçalamak çürüğün olduğu yerdeki bakterileri arındıracak ve kısa süreli bir ağrı geçişi sağlayacaktır. Bu duruma gelmemek için özellikle yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamalısınız çünkü yemekten sonra dişlere kalan küçük parçacıklar asitlere dönüşür ve dişe zarar verirler.

Evde uygulayabileceğiniz doğal şeylere gelecek olursak;

Gargara Yapmalısınız

Bu işlemde kesin çözüm olmasa da geçici tedaviyi sağlayacaktır. Tuzlu su veya sirke ile ağzınızı gargara yapmanız dişlerin üzerinde bulunan bakteri ve asidik parçaları oradan uzaklaştıracaktır. Bu durumda sinirler gevşeyecek ve ağrı azalacaktır.

Sarımsak Uygulaması

Hemen her yerde karşımıza çıkan bir nimettir kendisi… Sarımsak çoğu şeyin doğal ilacı olarak görülür yine bu hastalığın çaresinde sarımsaktır. Yaklaşık 2-3 diş sarımsağı ezerek ağrıyan dişinizin üzerine sürdüğünüzde oradaki bakterileri öldürecek ve sizi rahatlatacaktır.

2 Yorum

 1. Gökay Gökay 9 Haziran 2018

  diş ağrısı kadar berbat bir şey yok gerçekten oldukça ağrılı bir süreç bilgilendirme için teşekkürler

 2. Varlılar Nakliyat Varlılar Nakliyat 10 Haziran 2018

  Diş ağrısı gerçekten çok zor bir durum. Bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın