Definasyon Nedir? Definasyon Nasıl Yapılır?

Definasyon Nedir? Definasyon Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Definasyon Nedir? Definasyon Dönemi Nedir? Definasyon nasıl yapılır gibi konulardan bahsedeceğim. Fitness ve vücut geliştirme ile ilgilenenlerin oldukça içli dışlı olduğu terimlerden biridir.  Definasyon dediğimiz olay Bulk döneminden sonra (BULK NEDİR?) vücutta tutulan yağları eriterek vücuttan atmaya denir. Bulk döneminde gelişen ve hacimlenen kas yapısı definasyon döneminde definasyon’a girerek daha temiz ve güzel bir görünüme sahip olunmasını sağlamaktır.

Definasyon’un Önemi Nedir?

Bulk döneminde alınan yüksek miktarda karbonhidratlar ve proteinlerin yanında vücudumuzda oluşan yağların kaba bir görünüme sahip olmamızı sağlar. Kaslar yağların altında kalabilir. Definasyon burada devreye giriyor. Definasyon ile kazanılan yağlar eritilip kasın öne çıkarılmasını sağlanmaktadır.

Definasyon-Dönemi

Definasyon Ne Zaman Yapılır?

Bulk Nedir yazımızda dediğimiz gibi aynı şekilde Definasyon içinde geçerlidir. Ne zaman yapmak tamamen size kalmış birşeydir. Kışın bulk kuralı olmadığı gibi yazın definasyon yapın diye bir kuralda yoktur.

Definasyon Döneminde Nasıl Beslenilir?

Yağ yakımını hızlandıracak haraketlerin yanında ağılıklara yüklenmeye devam edip beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Bol kardiyo yaparken bol proteinli besinleri tüketmeliyiz.

Uyarılar:

  • Definasyon döneminde yağlardan kurtulmak istersen çok düşük kaloride beslenmek yaptığını bulk’ı çöpe atmanıza yol açabilir. Dengeli kalori alıp kaslarınızı kaybetmemeye dikkat ediniz.
  • Sürekli aynı besinleri tüketmek gibi bir hataya düşmeyin. Besin çeşitliliğinizi arttırmaya çalışın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın