Daha Beyaz Dişler İçin İpuçları

Hemen herkesin başlıca sorunlarından biri olan beyaz diş sorunsalı bazı zamanlarda can sıkıcı hale gelmiştir. Bu bazı zamanlara iş başvurularına gitmek veya ilk buluşmalar örnek verilebilir. Dişlerinin bembeyaz olmasını kim istemez ki, bu isteği bir nebzede olsa doğal yöntemlerle sağlamak için sizlere bazı ipuçları sunacağım. Bu ipuçlarında dediğim gibi genelde doğal şeyler ile karşılaşacaksınız en sonuncu ipucunu ise ekstra olarak vereceğim. Doğal yöntemler ihtiyaçlarınızı karşılamadı ise ekstra yöntemi diş hekiminize başvurarak kullanabilirsiniz. O halde sırası ile verdiğim ipuçlarını inceleyelim;

Diş Rengini Değiştiren Şeylerden Uzak Durun

Diş Rengini Değiştiren Şeyler
Diş Rengini Değiştiren Şeyler

En etkili yöntemin aslında bunun olduğunu düşünüyorum fakat aslında en zorudur. Kahve, sigara ve çay gibi ürünler diş minelerinin rengini değiştirip koyulaşmasına yol açmaktadır. Bu yüzden kahve gibi bir mükemmelden vazgeçmeniz gerekiyor. Çoğu insanın pas geçeceği bir madde olduğunu biliyorum fakat iyi şeyler için bir miktar çaba sarf etmek gerekiyor, üzgünüm.  🙁

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Bunu da çevrenizden sıkça duymuş olabilme ihtimaliniz bulunuyor. Fakat çevrenizden duyarak ne alakası var muzla deyip geçmemelisiniz. Muz kabuğunda Potasyum, Magnezyum ve Manganaz miktarı çok fazla olduğundan dişlere oldukça yararlı ve faydalıdır. Uygulanışı ise oldukça basittir dişlerinizi fırçaladıktan sonra yaklaşık 3 dakika kadar muz kabuğu ile ovalamalısınız. Bu işlemden sonra diş fırçasına macun sürmeden muz kabuklarını temizlemek amacıyla fırçalama yapmalısınız.

Çilek İle Plaklardan Kurtulma ve Diş Beyazlatma

Çilek İle Diş Beyazlatma
Çilek İle Diş Beyazlatma

Çilek, kelimesini görünce gözlerinizin açıldığını görüyor gibiyim. Tatlı bir meyve ile dişlerinizi fırçalayacaksınız, çocuklukta çilekli diş macunları kullanmışsınızdır herhalde tıpkı onun gibi olacak. Çileği kullanma sebebimiz yüzeydeki zorlanmaları yok eden ve plak oluşumunu ortadan kaldırmasıdır. Bunu da içerisinde bulundurduğu malik asit ile yapmaktadır. Uygulanışı ise muz kabuğuna göre bir miktar daha teferruatlıdır. Teferruattan kastım çileği ezerek püre haline getirmeniz gerekmektedir sadece bundan ibarettir. Püre haline gelen çileği diş fırçasına alarak dişlerinizi fırçalayarak uygulayın fakat çileğin içerisinde asit bulunduğu için haftada 2’den fazla uygulamayın.

Karbonat İle Dişlerinizi Beyazlatma

Karbonat İle Diş Beyazlatma
Karbonat İle Diş Beyazlatma

Genelde çevrelerimiz tarafından en çok dile getirilen diş beyazlatma yöntemlerinden biridir. Karbonat doğal olarak renk açıcı özelliğe sahiptir. Bu yüzden de dişlerini beyazlatmak için çok fazla insan tarafından kullanılır. Uygulanışı ise ıslattığınız diş fırçanızı karbonata bandırdıktan sonra yavaşça dişlerinizi fırçalamak olacaktır. Hafta 3 ile 4 kez uyguladığınızda dişlerinizde olan beyazlamayı fark edeceksiniz.

Limon ve Karbonat İle Dişlerinizi Beyazlatma

Limon ve Karbonat İle Diş Beyazlatma
Limon ve Karbonat

Bu sefer yukarıdaki yönteme limon ekliyoruz. Bildiğiniz üzere limonun asidik özelliği bulunmaktadır bu sayede dişler üzerinde bulunan plakları temizliyor. Uygulanışı ise bir çay kaşığı karbonatın içerisine limon sıkın ve köpürene kadar karıştırın bu işlemi tamamladıktan sonra diş fırçanızı bu karışıma bandırarak dişlerinize uygulayın. Fakat bu yöntemde asit içerdiğinden dolayı tıpkı çilek yöntemi gibi haftada 2’den fazla uygulamayın.

Ekstra Olarak Beyazlatıcı Bantlar

Diş Bandı
Diş Bandı

Bu arkadaşı ise doğal yöntemler işe yaramadığında diş hekiminize danışarak kullanabilirsiniz. Eczanelerde ve kozmetik ürünü satan yerlerde bulunmaktadır. Bu ürünün iddiası şu yönde: Dişler üzerindeki lekeleri gideriyor ve diş rengini açıyor yani beyazlatıyor. Ne kadar etkilidir bilinmez ama tekrardan söylemem de fayda var kullanmadan önce diş hekimine danışmanızda fayda vardır.

1 Comment

  1. Birçok insan dişlerini düzenli fırçalamaktan ziyade, nasıl fırçalanacağını bilmiyor maalesef. Çok fazla detaya inmişiniz, gerçekten muhteşem bir yazı hazırlamışınız. Emeğinize sağlık.

Bir yanıt bırakın