Çim Nasıl Ekilir?

Çim Nasıl Ekilir

Bu yazımızda bahçemize, evimizin önüne veya herhangi bir yere çim nasıl ekilir bu konu hakkında konuşacağız. Çim ekmek çok kolaydır, fakat yinede bilgi olarak arayan arkadaşlarımız var ise umarım bu yazımız onlar için faydalı olur.

Çim ve toprakla uğraşmak insan için çok faydalı huzur verici bir olaydır. Toprak ile uğraşmanın huzur verdiğini hepimiz biliriz. Çim ekimi çok basit gibi görülsede oldukça ilgi isteyen bir iştir. Çimi ekip bırakmakla çim yetiştirilmez. Çimin nereye ekileceği, nasıl amaçla kullanılacağı gibi etkenler göz önünde bulundurularak çim ekimi yapılmalıdır.

Çim Ne Zaman Ekilir?

Çim ekimini her zaman yapabilirsiniz fakat ektiğiniz zamana göre çimin kalitesi farklılık gösterir. Yazın ortasında da çim ekebilirsiniz, ektiğiniz çim çıkar fakat çıkan çimin kalitesi düşük olur. Çim ekimi için en uygun zaman Nisan ayı yani ilkbahar zamanlarıdır. Hava sıcaklığı ve yağış olduğundan dolayı çiminiz kaliteli olacaktır. Yine sonbahar zamanı aşırı sıcak olmadığından Ekim ayı gibi çim ekimi çimin kalitesini yaz aylarında olduğundan daha kaliteli olacaktır.

Çim Nasıl Ekilir?

Çim türüne, yerine ve ekim tarihine karar verdikten sonra nasıl çim ekebileceğimize geçelim. İsterseniz çim ekimini adım adım anlatayım, bu sayede daha kolay anlayabilirsiniz.

  • Çim ekileceği yeri belirledikten sonra ekilecek yerdeki diğer yaprak ve çöp olarak gördüğümüz tum pislikler temizlenmelidir.
  • Çimi ekeceğimiz yer sert toprak ise öncelikle bu toprağı yumuşatmak için bel küreğinden yararlanıp ekilecek alanı bellemeliyiz.
  • Daha sonra bellenen kısımı tırmık ile düzeleştirip topakları parçalayalım.
  • Düz bir tahta yardımı ile mastarlama düzleme yapabiliriz.
  • Sonra çim tohumumuzu dengeli şekilde toprağımıza serpiştirelim.
  • Son olarak elenmiş ince toprak ile tohumlarımızın üzerini 1-2 cm olarak şekilde kapatalım.
  • Kapatma işleminden sonra tırmık ile düzleyebiliriz.
  • Toprağı sıkıştırmak ve daha düz bir zemin için slindir varsa silindir ile toprağın üzerinden geçelim. Yoksa düz damacana ile yapılabilir.

Soru ve görüşleriniz için yorum atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın