Çikolata mı oda ne?

Not : Yazıyı okurken yanınızda çikolata ve bir fincan kahve bulundurmanız şiddetle önerilir.

Sanıyorum ki çikolatanın tanımını yapacağımı düşünüp bu yazıya girmediniz. Eğer öyle bir düşünce ile girdiyseniz yanlış yerdesiniz sevgili dostlar. Bu yazıda sizlere çikolatanı tarihi sürecini anlatacağım hadi şu hepimizin bildiği şeyleri yeniden tekrarlayalım.

Çikolata, tropik kakao ağacının çekirdeklerinden yapılan bir yiyecektir. Çikolataya arzuya göre fındık, fıstık ve bu ikisi dışında artık pek farklı şeyde katılabiliyor bunlara meyvelerde dâhil. Artık günümüzde çok çeşitli çikolatalar görmek mümkün ki bana en ilginç geleni ETİ markasına ait olan Keyfince Rulo Gofret Parçalı Çikolata diyebilirim.

Banane senin zevkinden diyor olabilirsiniz şuanda haklısınız geçiyorum hadi artık tarihine hazırsınız değil mi? 😀

Çikolatanın Tarihi Süreci…

Avrupalılar Amerika kıtasını keşfetmeden önce kakao Aztekler tarafından kullanılırmış ve hatta yetiştirilirmiş. Kakao taneleri o zamanda para olarak kullanılıyormuş ve hatta ilginç olanı ise bunu baharatlı bir içecek olarak içiyorlarmış. Efsaneye göre Aztek kralı Moctezuma günde çok sayıda çikolata içiyormuş. Ayrıca Azteklerde çikolata içmek önemli görülürmüş ve çikolatayı sadece yöneticiler, rütbeli askerler ve onurlandırılmak istenen önemli tüccarlar bu içkiyi tadabiliyorlarmış.

 

Daha sonrasında ise kakao taneleri Avrupa’ya ilk defa Kristof Kolomb tarafından ticareti amaç dışında getirilmiş. Aztekler bu içeceği soğuk olarak ve içine çeşitli baharatlar(Biber vs.) katarak içiyorlarmış ve Aztek dilinde buna xocolatl yani acı içki deniyormuş. İspanyollar ise bu içeceği şekerli olarak içmeye başlamışlar.Daha sonra yıllar sonra yani yarım asırdan fazla bir süre sonra 80’yıl sonra İngiltere de içecek yapılmak amacıyla katı çikolatalar üretilmeye başlanmış aferin onlara iyi akıl etmişler yoksa çikolatasız kalacakmışız. Daha sonra Avrupa da çikolata evleri açılmaya başlamış ve bu hızlı bir biçimde yaygınlaşmaya başlamış.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın