Cem Karaca Kimdir?

Tiyatro sanatçıları Toto Karaca ve Mehmet Karaca’nın evliliğinden olan tek çocuktur. 5 Nisan 1945’de İstanbul’da doğan Cem Karaca, Koç burcudur. Çocukluğu sürekli kulislerde geçtiği için annesi ve teyzesinden etkilendi ve 5 yaşında şarkı söylemeye başladı.

Cem Karaca müzik hayatının ilk zamanlarında Anadolu’nun müziğinden bir haber şekilde, ilk grupları olan Jaguarlar ve Dinamitlerle Rock’n’Roll tarzı çalışmalar yapmıştır. Bu sırada ise en büyük destekçileri İlhami Gencer olmuştur.

Askerlik Zamanı

İlk evliliğini yaptığından kısa bir süre sonra askere giden Karaca’nın hayatı askerlik yaptığı süre boyunca bir bakıma değişmiştir. Evli bir adamda olduğu gibi bir yandan eşinin hasretini çekerken diğer yandan da Anadolu’nun ilk okul kitaplarında anlatıldığını gibi olmadığını fark etmiştir. Bunu üzerine asker arkadaşlarının çaldığı bağlama sayesinde ilkel ve sıkıcı bulduğu müziğin kendi duygularını anlattığını fark etti.

Apaşlar

1967 yılında ise askerliğinden döndükten sonra Mehmet Soyarslan, Tünay Yalçınkaya, Timur Fildişi ve Ahmet Tuzcuoğlu ile birlikte Apaşlar grubunu kurmuşlardır. Bu grup Karacanın tam anlamıyla profesyonel müziğe atıldığı zamanlar olmuştur. Bu grup Hürriyetin düzenlediği Altın Mikrafon yarışmasında “Emrah” adlı çalışmasıyla ikinci oldu. Bundan sonra bu derecenin getirmiş olduğu şevk ile Batı müziği ile Doğu müziğini sentezlemeye çalışmışlar ve bu yönde müzikler yapmışlardır. Cem Karaca’nın Apaşlar ile olan beraberliği 1969’un sonlarına kadar sürdü. Grupta gitarist Mehmet Soyarslan ile Cem Karaca’nın arasındaki anlaşma artınca Karaca gruptan ayrıldı.

Kardaşlar

1969 yılında Apaşlar grubundan ayrıldıktan sonra bu grubun basçısı olan Seyhan Karabay ile birlikte Kardaşlar grubunu kurdular. Bu sırada Karaca Almanya’ya giderek Ferdy Klein orkestrasıyla 4 tane 45’lik doldurdu amacı yeni kurdukları grup için maddiyat sıkıntısı çekmeden ekipman alabilmekti.

1972 yılında ise Karaca ile Karabay arasında çıkan tartışma sonucu Kardaşlar yolunu ayırmak durumda kalmıştır.

Moğollar

Kardaşlar ile yolları ayırdıktan sonra Anadolu-Pop’un başarılı gruplarından olan Moğollar ile birleşirken Kardaşlar grubundan olan Ersen Dinleten’i de gruba dahil etmiştir. Bu grupla birlikte 3 tane 45’lik çıkaran Karaca grubun dağılması ile birlikte kariyerinin en önemli kısmına gidiyordu.

Dervişan

Bu grup Politik-Rock yapmanın yanı sıra Progressive Rock müziğinin Türkiye ile tanışmasında önemli rol oynamıştır. Cem Karaca ilk stüdyo albümü olan Yoksulluk Kader Olamaz adlı albümünü bu grup ile çıkarmıştır.

Edirdahan

Dervişan grubunun dağılmasından sonra  Karaca tarafından kurulmuş bir gruptur. Bu grup ile birlikte Safinaz adında bir albüm çıkarmasına rağmen eski başarısını yeniden yakalamamıştır. Bu albümden sonra yani 1881 yılında Almanya’ya giden Karaca 1987 yılına kadar orada yaşamıştır. Fakat burada yaşarken tam bir sürgün hayatı yaşamıştır. Bu dönem boyunca sık sık gurbet acısı gibi temaları işleyen Karaca bu süre sarfında en iyi albümü olan Die Kanekan adı albümünü almanca olarak çıkarmıştır.

1981 yılının Ocak ayında Almanya’da bulunduğu sürede çıkardığı son albümü yüzünden Türkiye’de aranmaya başlanmıştır. Mallarına el koyulan sanatçı 200 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

1983 yılında ise Türk vatandaşlığından çıkartılmıştır.

1990 ve 1992 yıllarında ise Uğur Dikmen ve Cahit Berkay ile birlikte Yiyin Efendiler ve Nerde Kalmıştık albümleri ile birlikte birazda olsa eski tadını vermeye başlamıştır.

1994 yılında ise TRT’de Raptiye adlı programı sunmuştur.

1995 yılında ise Flash TV’de Cem Karaca Show’u sunmştur.

1996 yılında yine aynı kanalda “Efendime Söyleyeyim” adlı programı yapmıştır.

1997 yılında Ağır Roman filminde öncelerin hiti olan Resimdeki Gözyaşları adlı çalışmasıyla Karaca yeniden popülerlik kazanmıştır.

1999 yılında ise Bindik Bir Alamate… isimli albümü çıkarmış ve Kahpe Bizans filmi için 3 parça kaydetmiş, filmde ufak bir rol almıştır.

2000 yıllarında ise çeşitli şiir çalışmaları yapmıştır ve Barış Manço’nun Kurtulan Ekspres grubu ile birleşerek konserler vermişlerdir.

2004 yılında ise 8 Şubat 2004 tarihinde solunum ve kalp yetmezliği sebebiyle geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın