Bulk Nedir? – Bulk Nasıl Yapılır – Bulk Dönemi Hakkında

Bulk Nedir? – Bulk Nasıl Yapılır – Bulk Dönemi Hakkında

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere bildiğim kadarıyla Bulk Nedir? Bulk Ne işe YararBulk yaparken nasıl beslenmeliyiz? Konularından kısa ve öz bir şekilde bahsedeceğim.

Bulk dediğimiz olay sporcuların vücutlarını hacimlendirme dönemidir. Hacimlenmek anlamına gelmektedir. Gün içerisinde harcanan enerjiden ve kaloriden daha fazla alınarak vücudun hacmini arttırmaya çalışılmaktadır. Sporcular genelde Bulk’ ı kış aylarında yaparak yaz aylarına doğru definasyon yaparak yaza fit ve hacimli bir şekilde girmeye hedeflerler. Gün içerisinde harcanandan daha fazla kalori alacağım diye her önünüze geleni maalesef yiyemezsiniz. Oldukça sıkı ve kararlı bir programla sağlıklı bir şekilde hacim kazanabilirsiniz.

Bulk döneminde yüksek protein ve karbonhidrat içeren besinleri tüketilmesi gerekmektedir. Bulk yağlanmak değildir, buna dikkat edilmelidir.

bulk beslenme

Bulk Döneminden Nasıl beslenilmeli?

Bulk döneminde ne yemeli sorusuna cevap verecek olursak. Dediğimiz gibi her önünüze geleni değil de oldukça seçici şekilde yoğun karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenilmelidir. Vücudunuzu iyi tanımalı ve buna göre beslenme programı oluşturmalısınız.

Bulk Döneminde Dikkat edilmesi gerekenler

Bul dönemi tekrar vurgulamak gerekirse basit bir olay değildir. Kişinin vücudunu iyi tanıması ve vücuduna göre bir beslenme programı hazırlaması gerekmektedir. Bunun yanında günlük harcanan tahmini kalori ve buna göre alınacak kalori miktarının hesaplanması gerekmektedir. Yağ yapıcı besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Ne kadar Süre Bulk yapılmalı?

Bu konuda belirtmek istediğim, kişinin hedeflerine ve isteğine göre değişmektedir. Belli bir kilo hedefiniz varsa kilonuza ulaştığınızda bulk’ ı bitirebilirsiniz. Fakat hacim olarak daha da fazlasını istiyorsanız bu tamamen size kalmış bir şeydir. 1.5 ayda bulk yapabilirsiniz 3 ayda bulk yapabilirsiniz. Tamamen sizin elinizde ve tercihinizde olan bir şeydir.

 

Sorularınız varsa alt kısımdan yorum yaparak sorabilir ve bilgi alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın