Broadcomm,Qualcomm,NXP Birbirine Talip!

Qualcomm,NXP,Broadcom Üçgeni

Evet arkadaşlar bu yazımızda karmaşık bir ticaret üçgeninden bahsedeceğiz.Bir nevi ticari entrikaların döndüğü bir durumla karşı karşıyayız.Şuanda Qualcomm,Broadcom ve NXP aynı teknedeler.Broadcom Qualcomm’u elde etmeye çalışıyor.Qualcomm’da NXP elde etmeye çalışıyor.Qualcomm bir yıl boyunca NXP’yi almaya planlıyorken,NXP hissedarları Qualcomm’un önerdiği teklifte biraz hayal kırıklığına uğradı.

Qualcomm şuanda yeni teklifi biraz daha yükseltti.Hisse başına $110 yerine $127.5 önerdi.Total’de bakacak olursak NXP’nin değeri 38 milyar dolar yerine 44 milyar dolara yükseldi.

Önemli olmasının bir kaç nedeni var.İlk olarak Qualcomm’un başka şansı olmadığı için,NXP tatlı bir anlaşma yapıyor.Qualcomm bu satın almayı kapatarak,Broadcom’un Qualcomm’u elde etmek için bir kez daha düşünmesini sağlıyor.

Bir grup NXP hissedarları şuanda yeni anlaşmayı kabul etti.NXP bir sürü farklı çip üretiyor,ama özellikle ilgi çekici bir alan var.Qualcomm,NXP çipleri ile otomotiv alanıyla ilgili ciddi şeyler düşünüyor.

Qualcomm,android telefonların yanı sıra modemler ve diğer iletişim çipleri için de sistem üretiyor.Bu yarı iletken işe ek olarak,Qualcomm patent lisans anlaşmalarından da para kazanıyor.Fakat Apple firması bunun yanında Güney Kore ve diğer ülkeler artık bu ücretleri ödemek istemiyor.

Bu nedenle Broadcom,birkaç ay boyunca olası bir Qualcomm satın alımına sıcak bakıyor.Qualcomm birçok kez teklifi yükselttikten sonra,son olarak 121 milyar dolarlık teklifi reddetti.Broadcom’un Qualcomm için ısrarı ve takibi hala sürmektedir.

Qualcomm’un yıllık ortak toplantısı 6 Mart’ta yapılacak.Alınacak kararlar teknoloji endüstrisi için önemli bu yüzden Qualcomm için görüşmeler baya yoğun geçecek gibi görünüyor ..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın