Bozcaarmut Göleti

Başlıkta belirttiğim Bozcaarmut Göleti Bilecik ilinin Pazaryeri ilçesine bağlı Bozcaarmut Mahallesinde bulunuyor. Pazaryeri’nden Bozcaarmut mahallesine giderken birden karşınıza dağlar çıkıyor ve dağları aştığınızda gözlerinize inanamıyorsunuz. Etrafta gördüğünüz ormanlar öylesine yeşil öylesine canlı ki bu sizi zaten kendisine çekiyor.

Yolda ilerledikçe mahallenin merkezine ulaşıyorsunuz ve yaşlı kesim (Tonton dedelerimiz.) 😀 kahvehanede oturmuşlar sizleri bekliyor. Orada onlarla oturup bir bardak çay içmelisiniz o dedelerimin anlatacak çok şeyleri var çünkü ormanlarda yaşadıkları onca maceralar var.

Gölete doğru yola çıkalım artık gölete giderken tarlaların arasından geçeceksiniz eğer mevsiminde giderseniz onca yeşilliğin arasından fırlayan kırmızı çilekleri göreceksiniz tabii bu güzelliklerin yanı sıra domuzlar tarafından heba edilmiş çilek tarlaları da görebilirsiniz. Gölete girerken kapıda bulunan (Aslında kapı falan yok oraya bir tane sandalye koyulmuş o kadar.) görevliye giriş ücretini verdikten sonra gölete giriyoruz. Bu arada gölet için giriş ücreti 5₺ idi benim gittiğim zamanda şuan ücret değişmiş midir bilemiyorum.

Gölete alanına girdiğiniz gibi ortamın havasının değiştiğini hissediyorsunuz. Ortamdaki geniş ormanın sağladığı muhteşem oksijen adeta ciğerlerinizi açıyor. Gölet içinde içme suyu bulabileceğiniz çeşmeler mevcut ve tuvalet kabinleri yapılmış ancak tuvaletler kullanılamayacak kadar kötü durumda. Benim gittiğim zamanda çeşmelerden bazıları kurumuş durumdaydı ama orada yaşayan halk kış aylarına doğru bütün çeşmelerin aktığını söylüyorlar. Ayrıca benden önce giden bir kaç kişi ile konuşmamda yabani yaşamın çok aktif olduğunu söylemişlerdi fakat ben bunu pek göremediğimi söyleyebilirim. Etrafta oldukça fazla sahipsiz köpek bulunuyor ve sizi orada resmen sahipleniyorlar nereye giderseniz peşinizden geliyorlar ve sizi korumaya çalışıyorlar.

Eğer ki buraya gidecek olursanız onlar içinde yanınıza bir şeyler almayı düşünebilirsiniz.

Kamp kurma alanlarından bahsedecek olur isek düz zemin fazla yok genelde hafif eğimli yerler var fakat bu fazla sıkıntı teşkil etmiyor. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki gölet hafta sonları aşırı derecede kalabalık oluyor plan ve programlarınızda bunu göz önünde bulundurarak yapmanızı öneririm.Yazıyı sonlandırmak içimden gelmiyor ama maalesef uzatıp sizleri de sıkmak istemiyorum o yüzden “Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz.” vurgusunu yaparak yazımı bitiriyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın