Black Mirror Dizi Konusu

Black Mirror dizisi 2011 yılında aslında pek fazla kimseye duyurulmadan çok fazla reklamı yapılmadan sessiz sedasız olarak başladı. Dizinin tamamına baktığımızda çok ilgi çekici bir yapısı olduğu gözüküyor fakat az diğer dizilere bakarak oldukça az bir kitlesi bulunuyor. Dizinin adete dip bir kadrosu bulunuyor ve bu izleyici kadrosu ile dizi devam ediyor son zamanlardan adından çok fazla bahsetmesi ile bu kadro biraz daha büyümüş oldu.

Dizinin ise sizlere bahsede bileceğim belli bir konusu bulunmuyor.

Black Mirror Dizi Konusu

Yukarıdaki cümlede bahsettiğim üzere dizinin belli bir konusu bulunmuyor. Bu yüzden genel konuşacak olursak distopik kurgu dizisi diyebiliriz. Distopik demişken çok uzak yılları düşünmeyin Black Mirror dizisinde önümüzdeki 5 yıl içerisinde görmemiz muhtemel olan şeyleri göz önüne getiriyor aslında. Peki “Dizinin Neden Belli Bir Konusu Bulunmuyor?” sorusuna verebileceğim cevap ise aslında gayet basit bir cevap. Dizinin belli bir konusunun olmamasının asıl nedeni çekilen her bölümün senaryosunun farklı insanlar tarafından yazılmış olması, yönetmenliklerini farklı insanların yapmış olması ve hatta oyuncuların her bölüm farklı olması dizinin belli bir konuda ilerlemesini zorlaştırıyor. Şunu da belirtmek isterim ki anlatılan bütün bu konular teknoloji ağırlıklı değiller bazı bölümlerde ahlaki değerler ile alakalı aşılamalar yapılabiliyor. Peki diziyi hiç izlemeyenler için ilk bölümden biraz bahsedecek olursak.

Black Mirror Dizisi 1. Bölüm’den Bahsedelim

Dizinin ilk bölümü İngiltere’de geçiyor dev bir skandal olay ile karşı karşıya getiriyor bizi yapımcılar. Kraliyet ailesinin üyesi Prenses Susannah, kaçırılıyor ve karşılığında öyle bir şey isteniyor ki akla hayale sığmayacak bir şey: Başbakan Micheal Callow, aynı anda tüm karasal televizyonlarda yapılacak bir canlı yayında bir domuzla cinsel ilişkiye girmesi isteniyor. Ayrıca bunu yaparken yüzü de kameralar tarafından net bir şekilde görülebilmeli halk onun olduğunu bir bakışta çözebilmelidir. Bunun yanında çekim yaban bir kamera sürekli olarak açı değiştirmeli onun gerçekten başbakan olduğunu kanıtlamalı, domuzu ise çeken başka bir kamera olmalı ki domuzun gerçek olduğunu canlı yayında göstermeli.

İlk bölüm için böyle bir konuyu seçen bir diziden her şeyi beklemek mümkün açıkçası o yüzden gelecek diğer bölümlerinde neler getireceğiniz bilemiyorsunuz. Aslında bu yüzden kendi başına başlıca bir kitlesi bulunmakta aktif akıcı bir hikayesi bulunmadığı için.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın