Beyin Göçü Nedir?

Genel kültür yazılarımıza ara vermeden son sürat devam ediyoruz. Şimdi ki yazımın başlığı ise Beyin Göçü Nedir üzerine olacak. Yazımızın içeriği ise Beyin Göçü Nedir? ve En Fazla Beyin Göçü Alan Ülkeler gibi minik başlıklar halinde olacaktır. Hemen yazımızın içeriğine geçelim o halde…

Beyin Göçü Nedir?

Şimdi öncelikle beyin göçü kelimesini yanlış anlamamak gerekiyor. Bazı kişiler başlığa girerken enerjisel boyutta beyin göçü sanmış olabilirler fakat yazımızın bununla hiçbir alakası bulunmamaktadır. Burada bahsedeceğimiz beyin göçü ilk okul sıralarında bile illaki duymuş olduğunuz kişinin sosyal yaşamından kaynaklanan beyin göçüdür. Beyin göçü yapan genel kesime baktığımızda ise karşımıza şöyle bir şey çıkacaktır; bu kişilerin eğitim durumları oldukça iyidir ve hemen olarak hepsi iş hayatında başarılı insanlardır. Bu insanlar başarılarını mevcut olduğu ülkede artık yürütemez hale gelirler, yani o ülke bu kişinin ihtiyaçlarını artık karşılamaz hale gelmektedir. Söz konusu insanlarda bu ihtiyaçlarını ve mesleklerinin gereksinimlerini karşılamak için farklı ülkelere göç etmektedir. Bu göç eğitim veya iş hayatı ile olmalıdır ve hal böyle olduğunda ‘beyin göçü’ denilen kavram ortaya çıkmaktadır.

Beyin göçünü genelde kimlerin yaptığını inceleyecek olursak yine karşımıza şöyle bir veri çıkacaktır; Doktorlar, Mühendisler ve Bilim İnsanları yer almaktadır. Bu söz ettiğimiz meslek grupları genellikle beyin göçleri sayesinde mevcut teknolojileri ve hastalıklara çözüm bulan kişilerdir. Ayrıca bulundukları ülkenin kalkınmasını sağlarken, geldikleri ülkenin de adından söz ettirebilirler.

Beyin Göçünün Nedenleri

Bu kısmı ise diğer başlıklarımızda olduğu gibi yine maddesel olarak işleyeceğiz işte beyin göçünün nedenleri;

 • Fırsat bolluğu,
 • Teknolojinin gelişime açık olması,
 • Gelişmiş ülkelerde çalışma kolaylıklarının olması,
 • Gelişmiş ülkelerdeki ücret,
 • Kişinin mesleğine duyulan saygı başlıca sebeplerdendir.

En Fazla Beyin Göçü Alan Ülkeler

Evet, bu kritik başlığa gelecek ve bakacak olursak aslında çoğu ülkeyi tahmin edebiliriz.

 1. Norveç
 2. Kanada
 3. ABD
 4. Avustralya
 5. İsviçre
 6. İngiltere
 7. Çin
 8. Almanya
 9. İrlanda
 10. Katar

En Fazla Beyin Göçü Veren Ülkeler

Bu kısımda ise maalesef ki Türkiye yer alıyor bu listede şu şekilde;

 1. Hindistan
 2. Pakistan
 3. Çin
 4. Filipinler
 5. Cezayir
 6. Fas
 7. Tunus
 8. İran
 9. Mısır
 10. Nijerya
 11. Türki Cumhuriyetler
 12. Türkiye’dir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın