AYT Puan Hesaplama

AYT Puan Hesaplama

 

AYT Puan Hesaplama Aracı ndan deneme sınavlarındaki puanınızı öğrenebilir ve puanınızı hesaplayabilirsiniz. AYT Hakkında ve puanlarınız hakkında yorumlarınızı aşşağıdan yorum yaparak bize ulaştırmayı unutmayın.

AYT Nedir? (Alan Yeterlilik Testi)

Uzun hali Alan Yeterlilik Testi yani YKS’nin ikinci sınavıdır. 2018 yılından bu yıl ilk defa olacak bu sınavda yukarıdaki AYT Hesaplama Aracı ile puanlarınızı hesaplayabilirsiniz.

AYT Puan Türleri Nelerdir?

AYT yani YKS’nin ikinci sınavında 3 çeşit puan türü bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda yapılan LYS sınavında çok fazla puan türü ve çok fazla karmaşıklık yerine bu yıl ilk defa uygulanacak AYT’de bu sorun çözülerek puan türleri 3’e indirildi.Bu puan türleri SAY (Sayısal), EA (Eşit Ağırlık) ve SÖZ (Sözel) olarak adlandırıldı. Bu sayede daha basit ve daha az karmaşa olacak.

AYT Puan Sistemi

LYS’de olduğu gibi yine 100 ile 500 arasında puanlama sistemi AYT’de devam ediyor. Yine LYS’de olduğu gibi öğrencilerin Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) AYT’ye katkı sağlayacak.

AYT Puan Barajı

TYT sınavından 150 puan üstü alarak ikinci sınava girmeye hak kazanan öğrenciler AYT’de herhangi bir 3 puan türünün birinden 180 üzeri alarak lisans programına yerleşebilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın