Arkadaşımız ; Bitcoin?

Öncelikle yazıyı daha sonra okuyanları düşünerek şöyle bir açıklama bulunalım; Yazının yazım tarihi 10 Aralık 2017 ve şuan da 1 BTC(Bitcoin) yaklaşık olarak 15.500USD değerinde ve bunu da Türk Lirasına çevirdiğimizde yaklaşık olarak 57.500TL(Dolar Kuru = 3.83) değerinde.

Bitcoin ; Açık kaynak kodlu Kripto para ve ödeme sistemidir. 2008 yılında bu kripto para birimi 9 sayfalık bir PDF sayfasıyla birlikte bütün dünyaya duyuruldu.(‘Hello World’) Bu kripto para biriminin kimin tarafından çıkarıldığı bilinmediği gibi yayınlanan PDF dosyasını da kimin yazdığı bilinmiyor fakat PDF dosyasını yazan kişi kendisinin “Satoshi Nakamoto” olduğunu PDF dosyasının başına yazmış olsada bu isim gizliliğini halen korumakta. Son zamanlarda bu durum abartılarak bi kısım tarafndan bu kişinin “Elon Musk” olduğu bile iddia ediliyor deyip geçelim artık ciddi yazıları.

Yaklaşık bir ay önce 1 BTC’nin 37.000TL olduğunu düşünürsek(Ki Kasım ayının ortalarında falandı sanırım.) çok hızlı bir yükselişte olduğunu görebiliyoruz. Sanırım bu yükselişi etkileyen bizim şuan yaptığımız gibi BTC’den bahsetmemiz gibi başka siteler ve YouTube kanallarında da bu kripto para biriminden aşırı derece bahsedilmiş olması olabilir diye düşünüyorum.

Sonuçta insanlar görüyor, okuyor ve izliyor daha sonra ben niye yapmıyorum bu işi diyerek adeta macera arıyor muşçasına atlıyorlar tabii birçoğu hüsranla sonuçlanıyor. Tabii bunun tersi durumlarla karşılaşmakta mümkün sonucu ne olursa olsun işlemlerin tümü Bitcoin adlı arkadaşımızın popülaritesini arttırıyor ve hızlı bir yükselişe olanak sağlıyor.

Şuan yeni nesil eski nesile(Dedelerine vs.) şu şekilde kızıyor ; Ne varda şurada bir tarla almadınız şuan zengin olmuştuk. Ama ileride artık bu kızma cümlesi Ne varda Bitcoin almadınız şuan zengin olmuştuk. Olarak değişecek gibi duruyor.

Yukarda anlattıklarımı kısaca özetlemem  gerekirse Bitcoin açık kaynak kodlu bir kripto para birimidir ve herkes kendi hesabının güvenliğinden kendi sorumludur.  Meraklı bir insan açıp hangi hesabın hangi hesaba ne kadar BTC gönderdiğini görebilir.

Ayrıca yukarda anlattıklarım asla bir yatırım tavsiyesi değil ve olmayacaktır.

Benim anlattığım şeyler şuan ki verilerdir ve ileride ne olacağını kimse bilmiyor. Bu durum göz önüne alındığında sizlere yatırımda bulunun veya bulunmayın demiyorum kendi iradenizle bu siteye girerek bu yazıyı okuyorsanız kendi iradenizi kullanarak aynı şekilde yatırım yapıp yapmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Şunu da bırakalım şuraya ;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın