Argan Yağı Nedir?

Genel kültür yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımda ise pek çok insan tarafından araştırılan ve önemi ise giderek artan bir konuya değineceğim. Buraya geldiyseniz zaten başlıktan dolayı konuyu az çok biliyorsunuz.

Argan Nedir?

Öncelikle bu başlığa bakmamız gerekiyor. Argan, aslında bir ağaç türüdür argan yağı dediğimiz şeyde bu bahsettiğimiz ağacın tohumlarından çıkartılan yağdır. Hayatımıza o kadar çok girmiş durumdadır ki kullandığımız çoğu kozmetik ürününün içerisinde bulunuyor. Ayrıca zeytin yağına göre 3 kat daha fazla E vitamini içermektedir. Ülkemizde yetişmediği için önceden çok bilinmiyordu fakat insanımızın bilinçlenmesi ve kendine dikkat etmesi sonucu bu yağ hayatımıza bilinçli olarak girmiş oldu.

Argan Ağacı Nasıldır?

Argan AğacıArgan ağacını sizlere anlatmam gerekirse, çoğu yerde keçi ağacı olarak da isimlendirilen bir ağaçtır. Yaprak şekline bakacak olursak renk olarak yeşil ve sarı yapraklara sahipken tıpkı zeytin ağacına benzerdir. Ağaçların boyları ise 10 ile 15 metrelere kadar uzanabilmektedir. Ortalama yaşları ise 200 yıl kadar uzundur. Çıkardığı meyveler ise Mayıs ayı itibari ile olgunlaşmaya başlar ve kabukları badem kabuğu gibi serttir. Dikenli bir ağaç olduğunda toplanması zor bir ağaçtır. Ayrıca üstte keçiden bahsetmiştik şimdi ise yine keçilerden bahsedeceğim, keçiler bu ağacın meyvesini çok severler.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Cildi Korur ve İyileştirir

Argan yağının içerisinde triterpenoid adı verilen aktif yapılı bileşenler bulunmaktadır. Bu bileşenin yaraları daha hızlı iyileştirmek, mikropları öldürmek, ciltteki iltihabı gidermek gibi ve vücudu UV ışınlarından korumak gibi bilinen faydaları vardır.

Argan Yağı Cildin Yaşlanmasını Erteler

İçerdiği yüksek E Vitamini sayesinde vücudu nemlendirir ve vücutta oluşacak olan yaşlanma belirtilerini azaltmaktadır. Ayrıca ortaya çıkan bu belirtileri yavaşlatarak yaşlanmayı geciktirir.

Argan Yağı Saçı Güçlendirir

Direkt olarak saç köklerine uygulandığında, saç köklerini nemlendirir ve kepek oluşumu gibi istenmeyen şeylerin oluşumunu önlemektedir. Saç kırıklarını azaltır saçların daha gür gözükmesini sağlar.

Argan Yağı Tırnak Bakımında Etkildir

Zayıf ve sürekli kırılan tırnaklardan şikayetçi olan insanların genel tercihidir.  Nemlendirici ve güçlendirici etkisinden dolayı tırnakları sağlıklı tutmaktadır. Tırnak üzerine ve tırnakların iç kısımlarına sürdüğünde etkisini göstermektedir. Ayrıca tırnaklarda oluşan çizik ve çatlakları da gidermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın