Araç Muayene Nasıl Yapılır – 2018

Araç Muayene Nasıl Yapılır – 2018

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımda sizlere Araç Muayene Nasıl Yapılır bunu anlatacağım. Bir önceki yazımızda Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır onu anlatmıştım hatırlıyor iseniz. Bu yazımızda ise Muayene istasyonuna gittiğimizde ne yapmalıyız bunları anlatacağım.

Araç Muayene İstasyonuna Giriş

Öncelikle Araç Muayene İstasyonu’na randevu saatimizden yarım saat, kırk beş dakika önceden gitmemizde fayda var. Randevu almış olsak bile orada sıraya girip cihazdan numara almamız gerekmekte. Muayeneye gitmeden bir önceki gün tüm ışık sistemlerinizi kontrol edin. Ampullerinizin doğru çalışıp çalışmadığını yanıp yanmadığını kontrol edin. Ağır kusur olarak geçer ve muayeneden kalabilirsiniz. Xenon far kullanıyorsanız normal ampül far’a geçiş yapıp gidiniz.

İlk olarak binaya giriş yapıp görürsünüz zaten ufak bir sıra vardır bir cihazın önünde bu cihazdan sıra numarası alacağız. Sıra numarası almamız için bize arabamızın plakası ve aracın tam kilometresi gerekmektedir. 80bin veya 120 bin gibi değil tam değer gerekmektedir. 130,156 gibi mesela… Bu iki bilgi girişini dokunmatik ekrandan yapıp makineden fişimizi alıyoruz. Randevunuza göre bu fişi veriyor, eğer randevunuzu birkaç gün önceden almış iseniz orda olan çoğu kişiden önde olabiliyorsunuz.

Sıra numarası bize geldiğinde vezneye gidip, ruhsatımızı uzatabiliriz, ben babamın arabasını götürdüğüm için ek olarak  kimlik verdim. Daha sonra egzoz ölçümü yapılıp yapılmadığını sordu ve yapılmadığını söyledim. 280 tl ücret ödededim. (Egzoz ölçüm dahil) Benden önce giren kişilerden bir kaçınca geciktirme bedeli ödediğini duydum. Çok fazla değildi.Bize iki adet kağıt veriyor bunlardan biri makbuz diğeri ise ölçüm için gerekli kağıt.

Egzoz Emisyon Ölçümü

Egzoz Emisyon Ölçümü için zaten ayrı ufak binalar göreceksiniz. Burada arabanız ile sıraya giriyorsunuz. Önünüzdeki araçlar ilerledikçe sizde yavaş yavaş ilerliyorsunuz. Sıra çok fazla sürmüyor max 15 dakika kadar bekliyorsunuz, ölçüm sırasında size gaz vermenizi istiyor önümdeki kişiye 1500 2000 devir arasında tutmasını söylerken bana gaza tam basmamı söyledi bu işlem 5 dakika sürmekte sonra kağıt verip vezneye geri götürüyorsunuz.

Muayene İşlemi

Vezneden eli boş çıkıp arabanız ile yakınlarda bekleyebilirsiniz. Hoparlörden isminiz ve arabanız ile kaçıncı gişeye gireceğinizi söylüyorlar. Kulağınız hoparlörde olsun derim. İlhan Karakaya 4 dediğin 4.nci bölüme araba ile yöneldim. Bu sırada beklerken arka koltuklarınızın kemerleri takılı olsun. Sağ ön koltukta yanı yanınızda yangın söndürme tüpü 2 adet katlanabilir reflektör ve sağlık çantasını koyun. Sıra size geldiğince tam girişte durun içeriye sizin girme izniniz yok. Aracın yanına bir kişi gelip kaputu açmanızı isteyecektir. Daha sonra aracı o kişiye bırakıp arka tarafa dolanıyorsunuz.

Muayeneden Geçme

İçeride yapılan testler ve işlemler sonucunda son kısımda aracınızın muayeneden geçip geçmediğini öğreniyorsunuz. Geçemediyseniz neden geçemediğinizi söyleyip 1 ay sürenizin olduğunu söylüyor. Ben geçemedim hemen eve gidip aynı gün için öğleden sonraya randevu aldım. Daha sonra far’ımı yaptırdım tekrar geldim ve geçtim. Geçtikten sonra sticker vereceklerdir. 8gen bu sticker’ı plakanızın önüne TR yazısının üstüne yapıştırabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın