Apple Park’a Giriş Neden Yasak?

Apple Park’a Giriş Neden Yasak?

Apple 5 milyar dolara inşa ettiği Apple Park’ı 2018’in ilk aylarında tamamlamıştı. Burası Apple’ın karargahı sayılabilir durumda. Apple Park’ın çevre düzenlemeleri halen devam ederken Apple çalışanları ana merkeze taşınmaya başladılar. Fakat bu karargaha Apple çalışanları dışında hiç kimse giremiyor. Bunun sebebini Apple CEO’su Tim Cook açıklığa kavuşturdu.

Bildiğimiz üzere Apple, dünyanın en değerli şirketlerinden birisi olma pozisyonunda duruyor. Apple bunu da çok iyi kullanıyor. Apple Park bildiğiniz üzere daire bir ofisten ve dairenin ortasında ise dev bir botanik bahçe olacak. Bununla ilgili çalışmalar ise halen devam etme gibi duruyor çünkü bir anda olabilecek bir iş değil bu. Konuyu dağıtmadan bu ofisin ortasındaki botanik bahçe kısmına bile sivil yada basın mensubu bile giremiyor durumda.

Bu ofise dışarıdan birilerinin ilk ve son kez girdiği tarih ise 12 Eylül 2017 tarihindeydi ve o zamanlar Apple Park daha inşaat halindeydi. Bu ziyaret ise iPhone X ve iPhone 8 lansmanı  için yapılmıştı. Bunun dışında Apple Park’a dışarıdan herhangi bir ziyaret gerçekleştirilmedi.

Normalde büyük teknoloji devleri Apple’ın aksine ofislerinin kapılarını sonuna kadar açar ve sivil insanların yanında basın mensuplarının da giriş çıkışına son derece önem verirler.

Apple CEO’su Tim Cook ise bunun alakalı geçtiğimiz zamanlarda şunu söylemişti ;

“Ana tesisimizin ziyaretçilere açılmasıyla ilgili sorun var, şu anda bu bizim varlığımız için felaket olabilir. Apple Park’ı başkaları için yapmadık. Bence eleştiriler çok … çok tuhaf, burası sizin için değil.”

Apple buraya alacağı yeni çalışanlar için çok sıkı derece bilgi gizliliği uyguluyor şöyle ki yeni kişiler için dışarıya bilgi sunmaları yasaklanıyor. Bunun peşine düşen basın mensupları ise suçlu sayılıyorlar. Gizlilik o kadar ileri düzeyde ki Apple Park’a yeni taşınan çalışanların Instagram’da paylaştıkları içerikler teker teker geri siliniyor.

Alınan kararlar doğrultusunda Steve Jobs’ın kapalı şirket sistemini Apple daha iyi bir şekilde uygulamayı düşünüyor.

1 Comment

Bir yanıt bırakın