Amazon Go Nedir? -Tanışın

Dünyaca ünlü e-ticaret devi Amazon tarafından geçtiğimiz günlerde Amazon Go duyuruldu. Amazon devrim niteliğinde bir işi başarmış gibi duruyor. Gelin şimdi sizinle bu uygulamayı inceleyelim ve biraz bilgilenelim.

Bende dahil çoğu kişi alışverişlerini Süpermarketlerden yapmaktan yanadır. Bunun nedeni stok oranlarının daha fazla olması ve aradığımız çoğu şeyi orada bulabilmemizdir. Ama bunun kötü bir yönü var kasada bekleme çilesi. Süpermarketlerde bir sürü kasa ve ayrıca jet kasalar olsa dahi bunlar hiçbir zaman yeterli gelmez ve uzun kuyruklar bizi bekler.

Amazon şirketi Amazon Go ile bunun önüne geçmeyi hedeflemiş. Şöyle hayal edin telefonunuzdan bir uygulayama giriyorsunuz ve size bir elektronik kod veriyor markete girerken bu kodu okutuyorsunuz ve aldığınız her şeyi otomatik olarak uygulama hesabınıza aktarıyor. Marketten elinizi kolunuzu sallayarak çıkıyorsunuz ve uygulama aldığınız ürünlerin fiyatını otomatik olarak uygulamaya tanımlı kartınızdan çekiyor. Ne kadar güzel bir hayal değil mi?

İşte yazımızın şimdiki kısmında yukarıda anlattıklarım hayal olmaktan çıkıyor. Amazon şirketi Amazon Go ile bunu başarmış. Amazon uygulamasına girerek size verilen elektronik kodu market girişinde bulunan otomatlar üzerindeki sensöre  okutuyorsunuz ve artık marketin dört bir yanında bulunan sensörler tarafından takip altına alındınız işte içeride bir teknoloji harikası devrim duruyor.

Marketin içerisinde sürekli olarak sensörler ve kızılötesi dalgalarla kontrol ediliyor durumdasınız raftan herhangi bir şeyi aldığınızda otomatik olarak uygulamanızdaki sepet kısmına düşüyor. Beğenmeyip ürünü tekrar yerine koyduğunuzda ise sepetinizden otomatik olarak çıkartılıyor.

Amazon bu uygulamanın alt yapısının sürücüsüz otomobillere benzer olduğunu dile getiriyor.(Bilgisayarlı görü, sensörler ve derin öğrenme.)

Amazonun tabiri ile al ve çık…

Ürünlerinizi alıyorsunuz ve elinizi kolunuzu sallayarak emin ve sağlam adımlarla mağazan çıkıp gidiyorsunuz. Sensörler bu kısım dada devredeler peşinizi bırakmıyorlar sizin mağazan çıktığınızı otomatik olarak algılıyorlar ve Amazon’da kayıtlı kartınızdan otomatik olarak aldığınız ürünlerin bedelini çekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın