Ali ve Nino Heykelinin Hikayesi – Heykel Nerede?

Bu yazımda sizlere mutlu son ile biten aşk hikayesi yerine, mutsuz son ile biten ayrıca efsane haline gelen Ali ve Nino Heykelinin Hikayesi’ni anlatmaya çalıştım. Gürcistan’da bulunan bu heykel Tamara Kvesitadze tarafından yapılmış. Heykeşlin boyu ise tam olarak 8 metre yüksekliğindedir. Heykelin hikayesi ise Azeri yazar Kurban Said’in kaleme aldığı Ali ve Nino adlı romandan kaynak alır. Heykel’de bulunan Erkek Müslüman genç olan Ali’yi, Kadın ise Gürcü prensesi Nino’yu temsil etmektedir.

Heykel her akşam 19.00’da hareket etmeye başlıyor ve 19:10 olduğunda yani 10 dakika sonra eski pozisyonuna geri dönüyor. Kurban Said’in kaleme aldığı bu roman ilk olarak 1937 yılında Viyana’da yayınlamış ve daha sonra 37 farklı dile çevrilmiş ve hatta filmi bile çekilmiştir.

Ali ve Nino’nun Hikayesi

Hazar Denizi’nin kıyısında bulunan Bakü’de Asya ile Avrupa, Doğu ile Batı, Müslümanlık ile Hıristiyanlık iç içe bir şekilde fakat karşı karşıya yaşamaktadırlar. Yüz Doğu’ya dönük olan Ali Han Şivanşir ile yüzü Batı’ya dönük olan Nino Kipiani okul yıllarında tanışıp birbirlerine aşık olurlar.

O zamanlar bu aşk imkansız denilecek kadar zor bir durumdadır. Yani şöyle açıklayacak olursak, Doğu ile Batı arasındaki sınırı kaldırmak veya yok saymak çok zordur.

Birinci Dünya Savaşı ve Rus Devrimi’nin olduğu ve Azarbeycan’ın bağımsızlık savaşı verdiği bir ortam vardır.  Ali, Asyalı atalarının inançları ile Nino’ya olan bağlılığı arasında bir seçim yapmak zorundadır.

Liseden mezun olduklarında Ali, Nino’ya evlenme teklifi eder. Müslüman kadınlar gibi kapanmak zorunda olmadığını veya haremin bir parçası olmayacağını söyler. Ali’nin babası Müslüman bakış açısına rağmen bu evliliği destekler. Ama aynı şey Nino’nun babası için söylenemez ve sürekli ertelemeye çalışırlar.

Tabii, ki hikayemiz mutsuz son ile bitecek ya çiftin peşini huzursuzluklar kovalamaya başlar. Sürekli kaç veya kovala cinsinden geçen hayatları sonunda rayına oturmuştur. Yani en azından Ali ve Nino öyle düşünmektedirler, bu sırada Kızıl Ordu Azerbeycan’a girer. Ali ülkesini savunmak için orduya katılır ve burada verilen savaşta ölür.

Ali ve Nino Heykelinin Anlatmak İstedikleri

*Yukarda heykelin her gün 19:00’da hareket ettiğini söylemiştim, geri kalan zamanda Ali ve Nino birbirlerini izliyorlar.

*Heykeller hareket etmeye başlıyor ve vücutları bir anlığına bir bütün haline geliyor fakat bu beraberlik uzun sürmüyor. *Heykeller birbirlerinin içinden geçerek ayrılıyorlar daha sonra sırtları birbirlerine dönük uzaklaşıyorlar. Bu kısım ise Sovyet İşgali’ni anlatıyor.

Ali ve Nino Heykeli Nerede ?

Yazının yukarıdaki kısmında dile getirdiğim gibi heykel Gürcistan, Batum’da bulunuyor. Harita’da göstermem gerekirse;

Ali ve Nino Heykeli Canlı Görüntüsü

2 Comments

Bir yanıt bırakın